Google, FBI Davasında Apple'a Hukuki Destek Verecek

Google, FBI Davasında Apple'a Hukuki Destek Verecek

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda yaşanan San Bernardino terör saldırısı sonucu FBI ve Apple arasında kişisel bilgi güvenliği ile ilgili olarak bir hayli önemli bir dava yaşanmış, dava FBI'ın lehine sonuçlanmıştı. Davada FBI temel olarak Apple'dan ürettiği iPhone'larda yer alan kriptolama sistemini aşabilmek için Apple'dan kendisine bir casus yazılım geliştirmesi için yardım etmesini talep etmişti. FBI bu sayede dilediği telefona istediği zaman sızabilecekti. Mahkemede FBI haklı bulunurken Apple böyle bir yazılım geliştirmekle yükümlü kılınmıştı.

Alınan bu karara karşı Apple itirazını dile getirerek bu şifreleme sistemini kırmasının mümkün olmadığını belirtmiş, ayrıca telefonlarına yerleştirilecek bu tür bir casus yazılımın bütün Apple kullanıcıları için güvenlik tehdidi oluşturacağını dile getirmişti.

Apple'ın bu görüşüne dünyanın büyük teknoloji ve yazılım devleri de destek vermişti. Bu isimler arasında Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, BlackBerry firması, Apple'ın ezeli rakibi Microsoft gibi isimler de yer alıyor. Bu isimlere Google da dahil oldu, hatta Google bu desteğini sadece açıklama boyutunda bırakmadı ve Apple'a hukuki destek sunacağının da sözünü verdi.

FBI ve Apple arasındaki bu davanın önümüzdeki dönemde nasıl bir şekil alacağını takip ediyor olacağız.

Microsoft, FBI Karşısında Ezeli Rakibi Apple'ın Yanında Yer Aldı

YORUMLAR