Google FBI'ın Zorlamalarına Karşı Koyuyor

Google FBI'ın Zorlamalarına Karşı Koyuyor

ABD'de güvenlik kurumları dijital dünya üzerinde hakimiyeti kaybetmek istemiyorlar. Özellikle Google'ın genel kullanıcı politikaları her zaman ateş hattında bulunuyor. 

Google FBI'ın kullanıcıların dijital yaşantılarını takip etmek için kurduğu bir komitenin baskılarına boyun eğmemeye çalışıyor. FBI 2014 yılının başından beri arama emirleri ile Google sunucularını didik didik etmeyi kafasına koymuştu. Bunun için özel bir komite oluşturan FBI’ın tüm yaptırımlarına karşı Google, güvenlik kurumunun sunucularına burnunu sokmasını istemiyor. 

Amerikan Adalet Bakanlığının ve FBI'ın yaptırımları hızla ağırlaşırken Google kullanıcı strateji ve politikasının ne olduğuna dair yeni blog yayınlayarak bu protokollerin arkasında durduğunu ifade ediyor. 

FBI şu anda 22 farklı siber suçun sunucularının kökünü bulabilmek için Google kaynaklarını ve sunucularını kullanmak, burada bir birim oluşturarak tüm sunucu hareketlerini takip etmek istiyor. Google’ın bu tür bir araştırmayı kendi bünyesi içinde FBI’a teslim etmek istememesi ise daha sonra sunucularından FBI'a ait bir sürü casus yazılımla uğraşmak istememesinden de kaynaklanıyor. 

Google FBI komitesinin bu tür talepte bulunmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu da savunuyor.  

Yardımsever Google

Google'ın Sağlık Uygulaması Google Fit Yayınlandı

Fotoğraflarınızı Google+'daSaklayın

YORUMLAR