Google Fotoğraflar ile Resim İçindeki Metinleri Arayabileceksiniz

Google, optik karakter tanıma (OCR) teknolojisi sayesinde Google Fotoğraflar'a yeni bir özellik getiriyor. Bu teknolojiyle birlikte resimlerinizdeki metinleri aramak için Google Fotoğraflar'ı kullanabilirsiniz.

Google Fotoğraflar'a gelecek yeni güncellemeyle birlikte fotoğraflarınızda veya ekran görüntülerinde metin arayabilir ve daha sonra bir belgeye veya forma yapıştırmak için Lens özelliğini kullanarak kopyalayabilirsiniz. Google tarafından Twitter'da onaylanan bu yenilik, şirketin yapay zeka çalışmalarını da gözler önüne seriyor.

Ekran görüntülerinin haricinde OCR teknolojisi, metnin boyutuna ve açısına bakmadan çektiğiniz fotoğrafın içinde de metin bulmanıza izin veriyor. Özellik, herhangi bir listede arama yapmanızı kolaylaştıracak gibi gözüküyor. Ayrıca halihazırda Google Fotoğraflar'da yapay zeka kullanarak galerinizdeki nesneleri, insanları, evcil hayvanları, yerleri ve etkinlikleri bulabilirsiniz.

Şu anda test aşamasında olan bu özelliğin ilk olarak Android'e ve ardından Web sürümüne geleceği düşünülüyor. iOS'daki Google Fotoğraflar'a da gecikmeli olarak yayınlanacağı belirtilen yeni özellik, fotoğraflarda WiFi şifresini bulmaya kadar kullanılabilecek.