Google, Fotoğraflar Uygulamasındaki Tüm Fotoğrafların Nereden Çekildiğini Kaydediyor

Google, Fotoğraflar Uygulamasındaki Tüm Fotoğrafların Nereden Çekildiğini Kaydediyor

Dünyanın en çok ziyaret edilen arama motoru Google, milyonlarca insan tarafından kullanılan Fotoğraflar uygulaması üzerinden yeni projesine hazırlık yapıyor.

Bildiğiniz üzere Google'ın Fotoğraflar uygulaması sayesinde mobil veya masaüstü fark etmeksizin istediğiniz her boyuttaki resimleri saklayabiliyorsunuz. Bu hizmeti tamamıyla ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan Google'ın aklında aslında başka bir plan varmış. Dev arama motoru Fotoğraflar uygulamasında bulunan milyonlarca fotoğrafı analiz ederek nereden çekildiklerini kayıt altına alıyor. Yani yüklediğiniz fotoğraflar özel bir ekip tarafından tane tane inceleniyor.

PlaNet ismini taşıyan yeni projede Fotoğraflar uygulamasında bulunan veriler EXIF bilgisi sayesinde analiz ediliyor. Bu arada EXIF bilgisini ise dijital fotoğrafların bir nevi kimliği olarak adlandırabiliriz. Yani EXIF, fotoğrafın hangi tarihte ve hangi cihazla çekildiği gibi çeşitli bilgileri barındırıyor. Google ise EXIF'i kullanarak milyonlarca fotoğraftan oluşan yeni bir servis geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Google'ın projesi kapsamında ilk test edilen fotoğrafların hangi ülkeden çekildiği yüzde 28 oranında tespit edilmiş. Bakalım Google kullanıcılarının fotoğraf bilgilerini kullanarak nasıl bir projeyi faaliyete geçirecek?

Google, Project Shield ile Web Sitelerini DDoS Saldırılarına Karşı Koruyacak

Google, FBI Davasında Apple'a Hukuki Destek Verecek

YORUMLAR