Google, Gelecekte E-posta Dolandırıcılıklarını Nasıl Engelleyeceğini Açıkladı

Google, Gelecekte E-posta Dolandırıcılıklarını Nasıl Engelleyeceğini Açıkladı

E-posta  gibi, kimlik avı saldırıları veya güvenilir bir kaynağı taklit eden e-postaların kullanıcıların hesap güvenliğini tehlikeye atması yaygın bir sorun. Geçtiğimiz günlerde Google Dokümanlar üzerinden yapılan kimlik avı dolandırıcılığı da buna bir örnek teşkil diyor. Arama motoru devi Google, gelecekte bu tür dolandırıcılıklara karşı neler yapacaklarını anlatan bir blog yazısı paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Google Dokümanları taklit eden bir dolandırıcılık furyasının başladığını paylaşmıştık. Reddit üzerinde fark edilen bir gönderi dizisinde yer alan kötücül bağlantının tıklanması ile kullanıcılar, "Google Docs" olarak adlandırılmış sahte bir uygulamanın hesaba erişim için izin istediği bir siteye yönlendiriliyordu. Bunun üzerine Google hemen bir çalışma başlattı.

Google tarafından yapılan açıklamada, "Bu hafta, kullanıcılarımızın bazılarını kimlik avı yapan e-posta dolandırıcılarına karşı savunduk. Saldırıyı yapanların tüm erişimini durdurmak için hızlı bir adım attık ve gelecekte bu tür bir saldırını türünü önlemek için gerekli adımları attık" denildi. 

Google'ın Uygulayacağı Güvenlik Önlemleri

  • Google kimlik avı saldırılarına karşı kullanıcılarını nasıl koruyacağını ayrıntılı bir şekilde paylaştı. Buna göre şirket:
  • Yüzde 99.9 doğruluk payı olan makine öğrenimi tabanlı spam ve kimlik avı mesajlarını algılama özelliğini kullanma
  • Tehlikeli bağlantılar, Gmail ve 2 milyardan fazla tarayıcıda Güvenli Tarama uyarıları sağlama
  • Şüpheli hesap oturumlarını dinamik, risk temelli zorluklarla önleme
  • E-posta eklerini kötü amaçlı yazılım ve diğer tehlikeli durumlar için tarama

önlemlerini alacak. Buna ek olarak Google, gelecekte bu tür saldırılarla mücadele etmek için uyguladığı politikaları da güncelleyeceğini açıkladı. Kullanıcılardan bilgi isteyen üçüncü parti uygulamalar da sıkı denetime girebilir. 

Parmak İzi Tanıyan Güvenlik Sistemleri Ne Kadar Güvenli?

YORUMLAR