Google, Gelen Tepkiler Sonrasında Chrome’a Yeni Bir Seçenek Ekledi

Google Chrome Yeni Seçenek 1

Google, Chrome internet tarayıcısına otomatik oturum açma olarak adlandırılan yeni bir özellik getirmişti. Ancak bu özellik birçok Chrome kullanıcısı tarafından beğenilmemiş ve büyük tepkilere neden olmuştu. Gelen tepkiler üzerine Google, isteyen kullanıcıların 'otomatik oturum açma'yı kapatmasına izin veren yeni bir seçeneği Chrome’a ekledi.

Chrome 69’da yer alan 'otomatik oturum açma' özelliği, eğer daha önce Gmail ve YouTube gibi Google’a ait siteleri ziyaret edip kullanıcı girişi yaptıysanız, otomatik olarak Chrome’da da aynı kullanıcı bilgileriyle oturum açıyordu. Chrome’da oturum açıldığında, kullanıcıların önceden kaydettikleri yer işaretleri ve tarayıcı geçmişleri otomatik olarak Google server’larına yükleniyordu. Ancak bu durum kullanıcı verilerinin gizliliğini tehlikeye atıyordu.

Chrome kullanıcıları bu yeni özellikten hiç de hoşnut değildi ve kullanıcıların tepkisi sonrasında, Google bu yeni özelliği üzerinde tekrar düşünmek zorunda kaldı. En sonunda da Google çözüm olarak, bu özelliğin kapatılmasına imkan veren yeni bir seçenek getirdi.

Google Chrome Yeni Seçenek 2

Söz konusu kapatma seçeneği Chrome’un güncel versiyonunda yer almıyor. Google bu seçeneği Chrome Canary’nin ilk versiyonuna (71.0.3563.0) ekledi. Bir sonraki adım olarak ise, Chrome’da 'otomatik oturum açma' özelliğinin istenildiği zaman kapatılmasına imkan veren bu seçeneğin, Chrome’un en güncel sürümüne getirilmesi bekleniyor.

Google’ın kullanıcı tepkilerini dikkate alarak soruna hızlı bir şekilde çözüm üretmeye çalışması oldukça iyi bir yaklaşım. Ancak Google sorunu tam anlamıyla çözmeden, kullanıcıların eleştirilerinin azalması pek mümkün görünmüyor. Çünkü Chrome’da 'otomatik oturum açma' özelliği şu anda tarayıcıda varsayılan özellik olarak aktif şekilde yer alıyor. Bu özelliği kapatma seçeneği ise Chrome’un gelişmiş ayarlar menüsünde gizlenmiş durumda. Bu da kullanıcıların, özelliği kapatmak için bu seçeneği bulmasını bir hayli zorlaştırıyor.

Google, soruna çözüm üretmek adına bir başlangıç yaptı ve söz konusu özelliği kapatma seçeneğini Chrome’a ekledi. Ancak Google eğer kullanıcılarının güvenini geri kazanmak istiyorsa bundan daha fazlasını yapmalı.