Google, Gerekli Durumlarda Bulunduğumuz Yeri Acil Servislere Gönderecek

Google, Gerekli Durumlarda Bulunduğumuz Yeri Acil Servislere Gönderecek

Google dün yaptığı açıklamayla yakın zaman içinde Android'e Acil Konum Servisi isimli bir destek geleceğini açıkladı. Google Play Hizmetleri uygulamasıyla erişilebilecek bu hizmet ile acil durumlarda yetkili mercilere o andaki konumunuzu gönderebileceksiniz.

Acil durum numaralarına yapılan aramaların yüzde 70 gibi büyük bir kısmının cep telefonları aracılığıyla yapıldığının altını çizen Google, bu aramalar sırasında acil yardım ihtiyacı olanların konumlarının belirlenmesinin büyük bir problem olduğunu söyledi. Google Play Hizmetleri uygulamasına eklenecek "Acil Konum Servisi" eklentisi ise bütün bu sorunu kökten ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Google, ekleyeceği bu yeni servisle birlikte itfaiye ya da polis imdat gibi hatları arayan kişilerin konumları, aradıkları numaradaki operatöre gösterilecek. Böylece bulunduğu yeri tam olarak kestiremeyen kişiler, konumlarını operatöre iletmiş olacaklar ve bekledikleri yardımı bir an önce alabilecekler. Konum bilgilerini GPS ya da baz istasyonu aracılığıyla alacak olan Google, bunları iletmek için de farklı yollar geliştirmeye devam edecek.

Şimdilik sadece Birleşik Krallık ve Estonya üzerinde kullanılmaya başlanılan bu servis, her ülke için ayrı bir çalışma gerektirdiğinden, yavaş yavaş genişletilmeye başlanacak. Google, birçok hayat kurtabilecek olan bu desteği tüm Dünya üzerinde vermeyi amaçladığını da belirtiyor. 

Google Dijital Mağazasındaki Uygulamaların Boyutlarını Azaltacak

Google Allo Android Nougat'a Entegre Olabilirdi

Google Android Cihazlar Üzerinden Çizgi Roman Okuma İşini Çözdü

YORUMLAR