Google Glass Bir Gün Çevrenizdeki Nesneleri Yönetebilir

Google Glass Bir Gün Çevrenizdeki Nesneleri Yönetebilir

Google’ın bugün patentini aldığı teknoloji, Google Glass giyen kişinin çevresindeki nesneleri yönetebilmesi ile ilgili.

Bu teknolojiyle televizyonu, buzdolabını ve garaj kapısını Google Glass üzerinden yönetebilirsiniz. Amerika Patent ve Marka Ofisi tarafından bugün yayınlanan açıklamada Google’ın “Uzak Cihaz İçin Kontrollerin ve Talimatların Süper Empoze Edildiği Giyilebilir Bilgisayar” adını alan patentinden bahsedildi.  Bu teknoloji ile gözlüğü giyen kişinin sanal ekran üzerinden gerçek bir nesneyi kontrol edebilmesi mümkün.

Google Glass, kontrol etmek istediğiniz nesne ile etkileşime girmenizi sağlayan sanal bir kontrol paneli sunuyor. Patentte teknoloji şöyle açıklanıyor: “Hedef cihaz kontrol edilebilecek, hedef aygıta girdi sağlanacak, hedef cihazın kontrol edilebilmesi için talimat alınacak, hedef cihazla ilgili durum bilgisi alınacak, ve/veya hedef cihazla ilişkili diğer bilgiler alınacak.”

Patentte yer alan hedef cihazlardan bazıları; buzdolabı, kahve makinası, televizyon, garaj kapısı, alarm sistemi, ışık sistemi ve fotokopi makinası. Google Glass’ın kontrol panelinde sana bir butona dokunarak istenen talimat hedef cihaza gönderiliyor.

Tabii ki bu sistem herhangi bir eski buzdolabı ya da garaj kapısı ile çalışmamakta. Kullanılmak istenen hedef cihaz en akıllısından olmalı yani Wi-Fi, Bluetooth ve diğer yan alan iletişim araçlarıyla uyumlu olmalı ki Google Glass’ın yüksek teknolojisiyle kullanılabilsin.

Bu yüzden bu teknolojinin şu an için kullanım açısından yayılması biraz zor olacak gibi görünüyor. Üreticilerin bunun için akıllı buzdolabı gibi ürünler çıkarması gerekiyor. Fakat bunların fiyatı hala bir hayli yüksek. Bu ürünlerin fiyatı düşünceye dek buzdolabımızı, televizyonumuzu ve garaj kapımızı yönetmeye eski yöntemlerimizle devam edeceğiz.

Battlefield 4 Resmi Sitesi Yayına Girdi

YORUMLAR