Google Glass'ın Pil Ömrü Sadece 5 saat Çıktı

Google Glass'ın Pil Ömrü Sadece 5 saat Çıktı

Google Glass'a dair pek çok bilgi geliştiricilere dağıtılan sınırlı sayıdaki sürümün ardından internette yer almaya başladı. Ürünün yasaklandığı yerlerden tutun da özelliklerine dair pek çok inceleme Google Glass'ın hem pozitif hem de negatif yönlerine dair onlarca veri barındırıyor. Bunlardan en sonuncusu ise Engadget editörleri tarafından aktarılıyor ve cihazın pil ömrüne dair pek de iç açıcı olmayan haberler mevcut.

Tim Stevens'ın ürünü bir süre kullandıktan sonra getirdiği yorumlardan en önemlisi şu şekilde oldu: "Pil boyutu bilinmiyor ancak pil ömrü belli: Çok Kötü".

Şimdiye dek Google'ın gerçekleştirdiği resmi açıklamalarda pil ömrünün bütün bir güne yetecek kadar olacağı ve standart kullanımda kullanıcıyı yarı yolda bırakmayacağı belirtiliyordu. Sınırlı sürümü edinenlerin ise tersi yönde bilgiler vermeleri sorunun yazılımda mı yoksa donanımda mı olduğuna dair şüpheler oluşturmaya başladı.

Zira donanım kaynaklı bir batarya sorununun önüne geçmek mümkün değil ancak yazılımsal problemlerin giderilmesi için bir güncelleme yeterli olabiliyor. Engadget'ın incelemesine devam edersek şu satırları görüyoruz:

"Standart kullanım olarak bizim anladığımız, e-posta okumak ve küçük resimler ile videolar göndermek, ancak bu şekilde sadece beş saatlik bir kullanım elde edebildik. Daha uzun videolar gibi sistem gücü talep eden durumlarda sadece bir kaç saatte cihazın kapanacağını tahmin ediyoruz."

Google'ın cep telefonlarımızı cebimizden çıkarmamıza gerek kalmadan kullanmamızı sağlayacağını iddia ettiği Google Glass'ın pil ömrünün bu kadar kısa olması şimdilik oldukça sorunlu bir özellik olarak görünüyor. Özellikle Google Glass için özel mağazalar açacağı belirtilen Google'ın bu problemin üstesinden piyasaya sürülecek olan versiyonda nasıl geleceği şimdiden merak konusu.

Windows 8.1 önizleme sürümü Haziran 2013'te yayınlanacak

YORUMLAR