Google, Görsel Aramalarına Önemli Özellikler Ekliyor

Google, Görsel Aramalarına Önemli Özellikler Ekliyor

Google görsel aramalarında bazı geliştirmeler yapmak için kolları sıvadı. Görsel aramalarına ekleyeceği yeni özelliklerle Google, görselin yalnızca kendisini sunmaktan fazlasını yapma niyetinde. Yenilenen görsel aramaları hizmetinde, görselde yer alan bir yiyeceğin tarifi ya da görselde yer alan nesneyle ilgili varsa bir videosu görselle beraber sunulacak.

Google’ın görsel aramalarında yaptığı geliştirmeler kapsamında görseller, sol alt köşede yer alan küçük ikonlarla kategorilere ayrılıp, görsele ait varsa video, satın alma bağlantısı ya da yemek tarifi gibi detaylar görseli açtığınızda karşınıza çıkacak. Görsellerin köşesinde örneğin bir video ikonu varsa bu söz konusu görsele ait bir video bulunduğunu belirtecek.

Google ayrıca web sitelerinin bu araçları kullanarak görsellerini öne çıkarmasının da önünü açmış oldu. Böylelikle video, satın alma, tarif gibi içeriklere sahip olan görseller Google görsel aramalarında yerini alacak. Site yöneticilerinin sayfalarına ait istatistiki verilere ulaşabilmesi de sağlanıyor.

Google görsel aramalarında yaptığı bu geliştirmeleri yaparken Pinterest’den fazlasıyla ilham almış gibi görünüyor. Zira “benzer ürünler” özelliğinden sonra Google’ın Pinterest’ten görüp getirdiği ikinci büyük yenilik oldu. Türkiye’de pek popüler olmasa da Pinterest’in dünya çapında kullanıcı sayısı oldukça fazla. Google ise rakibini yalnız bırakmamak için elinden geleni yapıyor.

Google, Instant Search Özelliğine Son Veriyor

Google, 50 Milyon Dolarlık Yatırımla Linkedln’e Rakip Oluyor!

YORUMLAR