Google Gözlüklerine Ait Bir Başka Sıradışı Patent

Google Gözlüklerine Ait Bir Başka Sıradışı Patent

Google sıradışı icadı Google Gözlükleri için sıradışı fikirler üretmeye devam ediyor. Halen geliştirilme aşamasında olan Google Gözlükleri'nin ne tip bir sesli iletişim mekanizmasına sahip olacağı hakkında kesin bir bilgi yoktu. Sesli iletişimin standart bir kulaklık ya da gözlük üzerindeki bir hoparlör yoluyla mı yapılacağı tartışıladursun, Google aldığı patentle yeni ufuklara bakmamız gerektiğini bir defa daha bize hatırlattı.

Resimdeki teknoloji mevcut ses iletim teknolojilerinden çok farklı bir şekilde çalışmakta. Bu teknoloji ses iletmek için titreşimleri kullanıyor. Titreşimler gözlüğün vücuda temas eden bölümlerinden kafatasına yönleniyor ve kullanıcının iç kulağına sesleri iletmiş oluyor.

Google'ın belirttiğine göre kemikleri kullanan bu teknoloji direkt olarak kemiklerinizi titretmiyor. Gözlüğün çerçevesinin titreşmesi sonucu iletilecek sesin vücudun hangi noktası ile iletişime geçeceği şu an için bilinmiyor; ama gözlüklerin bu noktayı seçmek için özel bir ayara sahip olabileceği tahmin ediliyor. Böylece sesi en iyi şekilde algılamanıza imkan tanıyan noktayı seçebilmeniz mümkün olabilir.

Google'ın 10 Ekim 2011 tarihinde başvuru yaptığı patent 24 Ocak 2013'te geçerlilik kazanmış. Bu tarihten daha önce de buna benzer teknolojiler geliştirilmişti; fakat Google bunu gözlük şeklinde akıllı bir cihazla bütünleştiren ilk firma.

Panasonic CES 2013'te kemik iletimine sahip kulaklıklarını tanıtmıştı

YORUMLAR