Google, Güvenilir Android Cihazlara Sertifika Vermeye Başladı

Google, Güvenilir Android Cihazlara Sertifika Vermeye Başladı

Dünya üzerinde milyonlarca akıllı telefon bulunuyor ve bu cihazların büyük çoğunluğu Android işletim sistemine sahip. Bu durumun sebebi Android işletim sisteminin iOS gibi kapalı bir işletim sistemi olmaması.

Herhangi bir telefon üreticisi geliştirdiği tablet veya telefona Android işletim sistemini ekleyerek satışa sunabiliyıor. Samsung, HTC, LG gibi tanınan markaların akıllı telefon ve tabletlerini satın alırken gönül rahatlığıyla bu telefonlara para ödeyebiliyoruz. Fakat bütçemiz sınırlıysa bilinmeyen markalara yönlenmemiz gerekiyor. Bu durum da beraberinde belli problemleri getiriyor.

Kimi Android akıllı telefon ve tablet modifiye edilmiş bir işletim sistemiyle karşımıza çıkıyor. Bu mobil cihazlarda Google'ın resmi Android uygulama marketi Google Play yerine alternatif 3. parti uygulama marketleriyle karşılaşabiliyoruz; fakat bu 3. parti uygulama marketleri beraberinde güvenlik risklerini getiriyor. Denetlenmeyen uygulamalardan fidye yazılımları gibi kötü amaçlı yazılımlar bulaşabiliyor ya da bizzat işletim sisteminin içine casus yazılımlar yerleştirilmiş olabiliyor. İşte Google bu güvenlik kaygılarını ortadan kaldırmak adına Google Play Protect adlı güvenlik sertifikası programını başlatıyor.

Play Protect temel olarak bir Android cihazın güvenli olup olmadığını belgeleyen bir sertifika. Bu sertifikaya sahip cihazlar Google tarafından inceleniyor ve güvenlik testlerini aşıyor. Yani aldığınız cihazda bilmediğiniz güvenlik riskleriyle karşılaşmıyorsunuz.

Google Play Protect sertifikasına sahip cihazların üzerinde özel bir logo yer alacak. Kullanıcılar bu logoyu gördükleri cihazları gönül rahatlığıyla satın alabilecek.

Google Play'de Gizli Ses Kaydı Yapan 4 Bin Uygulamaya Ortaya Çıktı

YORUMLAR