Google Güvenli Tarama 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Google Güvenli Tarama 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Google’ın kullanıcı ve web yöneticilerini güvenli olmayan web sitelerinden korumak amacıyla geliştirdiği Güvenli Tarama servisi, 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Google dün yayınladığı şeffaklık raporunda kullanıcıların kimlik bilgilerini ele geçiren siteler, kötü amaçlı yazılım yükleyen siteler, saldırı siteleri ve güvenliği ihlal edilmiş sitelerin dağılım grafiğini paylaştı.

Chrome, Firefox ve Safari kullanıcılarına yönelik olan Google’ın Güvenli Tarama programı, kullanıcıları zararlı içerikli web sitelerinden koruyan ve siteleri saldırıya uğramış web yöneticilerine güvenliklerini sağlamaları hususunda yardımcı olan bir sistem. Bu servisi kullanan kullanıcı sayısı hızla artıyor. Geçen yıl 600 milyon kullanıcının kullandığı servis bugün itibariyle 1 milyar kullanıcıya ulaşmış durumuda. Google, her gün güvenlik tehditi oluşturan 10.000’e yakın site işaretliyor.

Google’ın hazırladığı rapora göre en fazla zararlı yazılım barındıran sitelerin olduğu ülkeler Hindistan, Tayland ve Meksika. Türkiye de ile yüksek orana sahip ülkeler arasında yer alıyor. En az zararlı yazılım barındıran sitelerin bulunduğu ülke %2 oran ile Amerika olarak gösterilmiş.

Türkiye’nin zararlı yazılım içeren sitelerin en fazla olduğu ülkeler arasında internet kullanıcılarının güvenliklerine ne kadar önem vermesi gerektiğini ortaya koyuyor.

HTC One ve Galaxy S4'ün Google Sürümleri Bugün Satışa Sunuluyor

YORUMLAR