Google, Güvenlik Açığını Bulan Gence 36 Bin Dolar Ödedi

Google, Güvenlik Açığını Bulan Gence 36 Bin Dolar Ödedi

İnternet devi Google, bilgisayar korsanlarının şirketin sunucularına sızmalarını sağlayacak bir güvenlik açığını keşfettiği için Ezequiel Pereira adlı Uruguaylı gence 36 bin dolar para ödülü verdi.

Geçtiğimiz yıl 274 farklı güvenlik açığı bulan 'beyaz şapkalı' hackerlara toplamda 2.9 milyon dolar dağıtan Google, sistemde arka kapı bulan kişileri ödüllendirmeye devam ediyor.

Uruguaylı 17 yaşındaki Ezequiel Pereira adlı genç, internet devinin güvenlik açığını bularak 36 bin dolarlık dev ödülün sahibi oldu. Üstelik bu para ödülü, Pereira için ilk değil. Google’dan daha önce de çeşitli meblağlarda para ödülleri kazanan Uruguaylı genç, ilk açığını 2016 yılında bulmuş ve 500 dolar kazanmış.

Ezequiel Pereira google para ödülü

İlk bilgisayarını 10 yaşında alan Pereira, 11 yaşından bu yana kodlama tekniğiyle ilgileniyor. Daha önce Google’ın merkezini de ziyaret etme şansı yakalayan lise öğrencisi, bulduğu ilk açıktan sonra çok şaşırdığını ve o zamandan beri sistemdeki açıkları tespit etmek için çabaladığını söyledi.

Beşinci ve en karlı açığını bu yılın başlarında bulan ve incelemesi için Google’a ileten Pereira, şirket içi iletişim programlarında bulduğu arka kapı sayesinde 36 bin dolar kazanmayı başardı. Geçen yılın Haziran ayında 10 bin dolar değerinde bir güvenlik açığı daha keşfeden Uruguaylı lise öğrencisi, kazandığı paraları ABD üniversitelerinde burs almak için biriktiriyor.

Şu anda ülkesi Montevideo’da lise eğitimi sürdüren 17 yaşındaki Pereira, en büyük hayalinin bilgisayar mühendisliği okumak olduğunu söylüyor. Kazandığı paraları eğitiminin yanı sıra, annesine yardım etmek için de kullanan genç, küçük yaşta elde ettiği başarılarla hemen herkesin takdirini kazanmayı başardı.

Google, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, Kasım 2010 yılından bu yana "Vulnerability Research Grants Program"  (Güvenlik Açığı Araştırma Hibeleri Programı) kapsamında 12 milyon dolar para ödülü dağıttığını söylemişti. 2017 yılında toplam 274 farklı güvenlik araştırmacısına 2.9 milyon dolar ödeyen şirket, bir önceki yıl da 3 milyon doların üzerinde ödeme yapmıştı.