Google Hakkımda Servisi Tüm Kişisel Bilgilerinizi Tek Bir Yerden Yönetmenizi Sağlıyor

Google Hakkımda Servisi Tüm Kişisel Bilgilerinizi Tek Bir Yerden Yönetmenizi Sağlıyor

Google belli aralıklarla kullanıcıların işlerini kolaylaştırabilecek ve kişisel verilerini daha iyi yönetmelerini sağlayacak araçları devreye sokuyor ve “Hakkımda” servisi ile bunu daha da öteye taşımaya karar vermiş. İngilizce'de About Me olarak yayınlanan bu yeni servis, kullanıcıların henüz hepsi için aktif değil ancak bir kaç gün içerisinde herkesin erişimine açılması bekleniyor.

https://aboutme.google.com/ adresinden ulaşabileceğiniz Hakkımda servisi, farklı Google hizmetlerinin bir dökümüne sahip ve bu hizmetlerde hangi verilerinizin ne şekilde yayınlanacağını belirleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla kişisel gizliliğine önem veren kullanıcılar, daha az bilginin başkalarına gösterilmesini seçebilirken, bu konuda rahat olanlar tüm bilgilerin başkaları tarafından görülebilmesini sağlayabiliyorlar.

Gmail, Hangouts, Google Haritalar, Inbox, Play Store, YouTube, Google+ ve pek çok diğer Google servisindeki bilgilerinizi böylece düzenleyebiliyor, tek tek bu servisleri ziyaret etmeden tek bir noktadan yönetebiliyorsunuz.

Google+ servisinin artık kullanıcılar için zorunlu olmaması ve Google'ın sosyal ağı kapatacağına dair çıkan haberler ise bu merkezin neden oluşturulduğuna dair bir fikir oluşturuyor. Zira şimdiye kadar kullanıcıların kişisel bilgilerinin yönetimi Google+'dan gerçekleştiriliyordu ve Google+ üyeliği olmayan kullanıcıların bu bilgileri yönetmelerinin bir yolu mevcut değildi.

Ancak şimdilik bazı noktaların düzenlenemediği ya da kaldırılamadığı yönünde yorumlar da mevcut. Dolayısıyla hizmetin bir süre sonra daha düzgün ve aktif bir şekilde çalışması bekleniyor. Bu sistem sayesinde giderek parçalara ayrılan Google+'dan bir parça daha kopuyor diyebiliriz. Şirket şimdiye kadar bu sistemi resmi olarak duyurmaya çalışmıyor ancak önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bir tanıtımın ortaya çıkmasını bekliyoruz.

https://aboutme.google.com/ adresinden kişisel detaylarınızı incelemeyi unutmayın.

YORUMLAR