Google Haritalar Davalık Oldu

Belçika Savunma Bakanlığı, Google’a Dava Açacak

Belçika Savunma Bakanlığı, askeri bölgelere ait uydu görüntülerini Google Maps (Haritalar) hizmetinde bulanıklaştırmayan Google'a dava açacak. 

Google'ın başı Belçika ordusu ile derde girdi. ABD’li şirketi, Belçika hükümeti ile karşı karşıya getiren olayın nedeni ise, haritalar uygulamasında ülkeye ait askeri bölgelerin bulanıklaştırılmadan gösterilmesi. 

Belçika Savunma Bakanlığı sözcüsü, ulusal güvenlik gerekçesiyle askeri hava üsleri ve nükleer santraller gibi hassas yerlerin Google’ın çevrimiçi haritalama servislerinde gizlenmediği gerekçesiyle şirkete dava açacaklarını söyledi.

ABD’li şirket, Google Earth, Google Haritalar ve Street View (Sokak Görünümü) gibi hizmetlerindeki bilgilerin, ulusal güvenliği tehlikeye atabileceği endişesiyle diğer hükümetlerden gelen benzer talepleri dikkate alıyor.

Belçika’daki Google sözcüsü Michiel Sallaets, söz konusu problemi çözüme kavuşturmak için iki yıldan bu yana Belçika hükümeti ile çalıştıklarını söyleyerek, “Belçika Savunma Bakanlığı’nın bu kararı alması utanç verici. İki yılı aşkın bir süredir onlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz ve hizmetlerimizi ülkedeki kanunlara uygun hale getiriyoruz. Bu işi mahkemede çözmekten ziyade, işbirliği ruhuyla onlarla çalışmaya devam etmek istiyoruz”  dedi.

Google, Belçika ile yaşadığı olayın bir benzerini yakın zaman önce Hindistan ile de yaşamıştı. Hint hükümeti, ulusal güvenlik gerekçesiyle Google Haritalar’ın ülke içindeki sokakları fotoğraflamasını yasaklamıştı.