Google Haritalar Filistin'i Neden Yok Saydı?

Google Haritalar Filistin'i Neden Yok Saydı?

Arama motoru devi Google, haritalar servisinde herkesin tepkisini çeken bir olaya imza attı. Google Haritalar'ın farklı versiyonlarında Filistin'in sınırları gri çizgilerle belirtilirken, bölgenin tamamı İsrail adı altında görüldü. Bu durum başta Filistinli gazeteciler olmak üzere sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Filistinli gazetecilere ne kadar hak versek az kalır. Ülkelerinin sesi olmaya çalışan bu insanlar, kendi topraklarının dünyanın en çok kullanılan haritasında görünmemesini eleştirmekte sonuna kadar haklılar. Bu yüzden sosyal medyada #PalestineIsHere hashtag'i başlatıldı ve kısa sürede büyük bir kitleye ulaşıldı. Ayrıca Filistinli Gazeteciler Forumu'ndan yapılan açıklamada, "Bu hareket, tarihi ve coğrafyayı olduğu kadar Filistinli insanların anavatanlarındaki hakkı saptırmak için tasarlanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Google'dan Açıklama Gecikmedi

Diğer yandan, Google tarafından da konuyla alakalı bilgilendirme geldi. "Google Haritalar’da kullanılan çeşitli türdeki veriler geniş bir yelpazeye yayılmış, faklı kaynaklardan gelmektedir. Temel harita verilerimiz de –yer adları, sınırlar, karayolu şebekeleri vb- üçüncü şahıs sağlayıcılar ve kamusal bilgilerin kombinasyonundan edinilmektedir." denildi.

Haritanın sürekli güncellendiğini de söyleyen Google, "Söz konusu uygulama toplamda kapsamlı ve güncel bir harita ortaya çıkmasına katkı sağlamakla birlikte, elde edilen veri miktarı bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebilmektedir. Haritayı düzenli olarak güncelliyor ve sürekli olarak daha kullanışlı bilgiler eklemek için çabalıyoruz." dedi.

Google Yeni Güncellemesiyle Adobe Flash’ı Tarihe Gömüyor

YORUMLAR