Google Haritalar Yüzünden Ceset Kayboldu

Geçtiğimiz yıllarda Avustralya'da kaybolan bir kişinin cansız bedeninin neden bulunamadığı ortaya çıktı. Harita olarak Google Maps'ten yararlanan şehir polisi, uygulamanın yanlış verileri yüzünden yanlış bölgeyi araştırdığını anladı.

Avustralya'da yaşayan 46 yaşındaki Darrell Simon isimli şahış 2014 yılından bu yana hiçbir yerde görülmemişti. En son Brisbane'nin 80 kilometre batısındaki bir evde görüntülenen Simon'u bulmak için çalışma başlatan Avustralya polisi, 2016'ya kadar bir sonuç elde edemedi ve şahsın intihar ettiğine hükmedildi. Ancak gerçek sonradan ortaya çıktı.

Queensland bölge yargıcı John Lock'un açıkladığı bilgiler doğrultusunda polisin kullandığı haritanın yanlış olduğu, bundan dolayı Simon'un yanlış bölgede arandığı ifade edildi. Aynı zamanda yargıç Lock hazırladığı raporda "Saha araştırmasının, mevcut bölgenin yalnızca yarısında yapılmış olduğu gerçeği oldukça üzücü bir durum. Eğer aramada yanlış harita kullanılmasaydı küçük düşürücü ve saygısızca spekülasyonlar ortaya çıkmazdı" şeklinde konuştu.

Artık Google Haritalar Kullanılmayacak

Raporunda Google Haritalar'ı da eleştirmeyi ihmal etmeyen John Lock, Simon'un arazisinin sınırlarını belirleme konusunda Google'ın hata yaptığını söyledi. Yerel polislere bundan sonra Google Haritalar'ı kullanmamayı öneren Lock, GPS ve haritalama sistemi kullanılmasını istiyor.