Google Her Gün 9500 Zararlı Site Buluyor

Google Her Gün 9500 Zararlı Site Buluyor

Google bugün güvenliğe ne kadar önem verdiğine dair bir bildiri yayınladı ve her gün neredeyse 10.000 yeni zararlı web sitesi bulduğunu ve milyonlarca kullanıcıyı malware ilişkili uyarılarla bilgilendirdiğini anlattı.

Google güvenlik takımından Niels Provos’un blog yazısında yazdığına göre her gün 9500 adet yeni zararlı web sitesi Google tarafından tespit ediliyor.
Niels Provos diyor ki:

“Bunlar ya kötü niyetli malware yazarları tarafından ele geçirilmiş masum siteler ya da malware dağıtımı için özellikle hazırlanmış web siteleri. Tespit tekniklerimizin doğruluk oranı çok yüksek, sadece bir avuç yanlış tespitte bulunuyoruz.”

Bu web siteleri her gün 12-14 milyon arası aramayla ilgili uyarı alıyorlar ve 300.000 indirme uyarısı da Chrome’un kendi indirme güvenliği servisi tarafından yapılıyor.

“600 milyon kullanıcıyı Chrome’un, Firefox’un ve Safari’nin kendi güvenlik mekanizmaları ile koruyoruz ve internet kullanıcılarına her gün birkaç milyon uyarı gösteriyoruz. Malware tespit ettiğimizde kırmızı uyarı ekranını çıkarıyoruz ve kullanıcıyı bu siteye girmemesi için demotive ediyoruz.”

Niels Provos bu bilgileri Google Güvenli Tarama’sının 15. yıl dönümüne ithaf etti.

“Malware ve saldırılar tamamen çözüme sahip konular değil çünkü tehditler de evrim geçiriyor ancak bizim teknoloji ve süreçlerimiz de öyle.”

YORUMLAR