Google Hindistan'a Özel Mobil Ödeme Uygulamasını Duyurdu

Google Hindistan'a Özel Mobil Ödeme Uygulamasını Duyurdu

Google, 300 milyondan fazla akıllı telefon kullanıcısıyla Dünya’nın en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarı seçilen Hindistan’da yepyeni bir mobil para uygulaması başlattı.

Hintçe’de ‘hızlı’ anlamına gelen ‘Tez’ isimli uygulama, kullanıcıların banka hesaplarını telefonlarına bağlayarak, ödeme işlemleri ve para transferlerini uygulama üzerinden daha hızlı gerçekleştirmelerini sağlıyor. Diğer mobil ödeme uygulamalarından farklı olarak, Hindistan’ın ulusal Birleşik Ödemeler Arayüzü’nün (UPI) ve 19 büyük bankanın desteklediği Tez, Hindistan’daki kullanıcıların büyük çoğunluğu için çalışacak. Sahip oldukları banka sağlayıcısından bağımsız olarak para transfer edebilecek olan kullanıcılar, uygulamayı tıpkı bir mobil cüzdan gibi kullanabilecek.

Google’ın bu stratejik hareketini, Apple Pay gibi uygulamalara alternatif olarak geliştirdiği çok da su götürmez bir gerçek. Nüfusun yaklaşık yüzde 2’sinin kredi kartı kullandığı Hindistan’da bu oran 29,8 milyona karşılık geliyor. Kısacası yeni bir pazar için mantıklı bir coğrafya seçen teknoloji devinin en büyük rakibi ise aynı bölgede benzer bir ödeme yöntemi için görüşmelerini sürdüren Whatsapp olacağa benziyor.

Ülkemizde bu tür uygulamalara pek sıcak bakılıyor olmasa da teknolojinin bizi sürüklediği bankacılık şekli bu yönde olacağa benziyor. Daha ne kadar çağın getirdiklerini göz ardı edeceğimizse ciddi bir merak konusu.

Bizleri Hindistan'da takip eden okuyucularımız varsa uygulamayı indirebilecekleri bağlatıyı, Android için buraya, iOS içinse tam olarak şuraya bırakıyorum.

Bankalar Artık Robotlarlara Çalışabilecekler!

Google Sürücüsüz Otomobillere Ne Kadar Harcama Yaptı?

YORUMLAR