Google, Hip Hop Müzik Tarihini DJ'lik Eğitimi Veren Bir Doodle ile Kutluyor!

Google, Hip Hop Müzik Tarihini DJ'lik Eğitimi Veren Bir Doodle ile Kutluyor!

Google'ın "doodle" geleneğiyle, günün tarihini önemli olay ve kişilikleri tanıtan linkler ve animasyonlarla kutlama geleneğini sürdürüyor. Arama motoru, bu geleneğini bugün de oldukça etkileyici bir "doodle" hazırlayarak, Hip hop müzik tarihi ve DJ'lik mesleğini öne çıkararak kullanıcılarıyla kutluyor.

İnteraktif bir animasyon hazırlayan Google, DJ Kool Herc'in 1973 yılında Hip hop müzik tarzını nasıl yarattığını anasayfasında kullanıcılarıyla paylaştı. Hip hop müziğin kısa tarihini bu animasyonla öğrenen kullanıcılar, aynı zamanda DJ'lik yaparak, bu müzik türününe dair eserleri seçip, bir parti havası tecrübe edebiliyorlar. Hip hop, Amerika Birleşik Devletleri'nin batı bölgesinde 1970'li yılların ortalarına doğru doğan bir müzik akımı olarak biliniyor. İşte Google, yeni yayınladığı "doodle" ile bu akımın tarihinden dem vururken, kullanıcılarına sunduğu çift pikap interaktif animasyonuyla, o yılların özgün Hip hop müzik plaklarını kullanarak, akımın doğduğu tarihi tecrübe edebilme şansı da veriyor.

Doodle, grafiti sanatçısı Cey Adams'ın bilinen tasarımlarından oluştulmuş. Bu interaktif animasyonu başlatmak için çok karmaşık kontroller kullanmamıza da gerek yok, bunun için yapmanız gereken tek şey grafikte bulunan "O" işareti üzerindeki oynat düğmesini tıklamak ve partiye gaz vermek.

Google tasarlanan doodle hakkında, "Hem teknik zorluklar, hem de dahil etmek istediğimiz birçok ses ve mekanik düzen nedeniyle, daha önce böyle bir Doodle yapmamıştık" açıklamasını yaptı. Projenin tasarımcısı Ryan Germick'de, bu doodle'ın şirketin yaptığı en karmaşık çalışmalardan biri olduğunu söyledi.

En İyi 30 Google Doodle

Yeni Google Doodle'ı Cassini'den Dünya Böyle Görünüyor

Dünya Kadınlar Günü 2017 için Google'dan Yeni Doodle

YORUMLAR