Google Hizmetlerinin Ücretsiz Depolama Alanı Üç Katına Çıktı

Google Hizmetlerinin Ücretsiz Depolama Alanı Üç Katına Çıktı

Google, I/O konferansından hemen önce Google hizmetlerinin ücretsiz depolama alanlarını 5 GB’tan 15 GB’a çıkardığını duyurdu.

Google hizmetlerinden Gmail, Google+ ve Drive 5 GB’lık ücretsiz depolama alanına sahipti. Bugün Google sürpriz şekilde bu alanların 15 GB’a çıkarıldığı haberini verdi. Bu da önceki alanın tam üç katı demek. Google bu duyuruyu, bu hafta içinde başlayacak olan Google I/O geliştirici konferansının hemen öncesine yaptı. Blog yazısında ise değişikliğin gelecek birkaç hafta içinde kullanılabilir olacağını yazdı.

15 GB’lık yeni depolama alanı, Google hizmetlerini kullanmakta olan kişilere dev bir saklama alanı doğacağı anlamına geliyor. Ayrıca Google bu sayede, ücretsiz çevrimiçi depolama alanı sunan rakiplerine göre, kullanıcılara en geniş ücretsiz depolama alanını sunan şirket olarak, birinci sırayı da almış bulunuyor. Rakiplere hızlıca göz atacak olursak, Dropbox’ın ücretsiz depolama alnının 2 GB’tan, Microsoft SkyDrive sağlayıcısının 7 GB’tan, Apple iCloud, Amazon Bulut Depolama ve SugarSync gibi sağlayıcıların ise 5GB’tan ücretsiz depolama alanı hizmeti verdiğini görüyoruz.

Duyurunun devamında Google, Drive hizmetini de güncellediği haberini verdi. Güncellemenin geçen hafta geldiğini söyleyen şirket, artık kullanıcıların, dosyaları web üzerinden doğrudan Drive’a kaydedebileceği bilgisini verdi.

Peki, Google neden ücretsiz depolama alanını birdenbire üç katına çıkardı? Elbette daha çok para kazanmak için. Eğer Google size daha çok depolama alanı sunuyorsa, onun daha çok para kazanmasına yardımcı olacak bir şey yapmanız için daha çok alanın size sağlayacağı bir şey vardır. Fakat bunun ne olduğunu Google henüz söylemiyor. I/O konferansında Google’ın, Drive ya da Google+ hizmeti için daha çok çoklu ortam yönünde yaklaşımlarda bulunması mümkün. Belki de Google sadece Dropbox’ın önüne geçebilmek için etkili bir hamle yaptı. Kesin olan ise Dropbox’un şimdi buna nasıl aynı etki ile karşılık vermek zorunda kalacağı.

Metro: Last Light için İlk İnceleme Notları Yayınlandı

YORUMLAR