Google Hollanda'da 120 Megawattlık Veri Merkezi Kuruyor

Google Hollanda'da 120 Megawattlık Veri Merkezi Kuruyor

Teknoloji devi Google'ın yeni veri merkezi için adresi belli oldu. Dev yatırım Hollanda'nın Eemshaven bölgesinde kurulacak. Projenin maliyeti ise dudak uçuklatıyor.

Teknolojiye yaptığı yatırımlarla geleceğe yön veren Google, stratejik adımlar atmaya devam ediyor. Kurmayı düşündüğü yeni data center için Hollanda'nın uluslararası denizaltı kablolarına yakın  Eemshaven bölgesini seçen şirket, dört yıl sonra hizmete açılması planlanan ve yapımına 2016'da başlanacak tesis için toplamda 600 milyon Euro, yani yaklaşık 750 milyon Dolar yatırım gerçekleştirecek.

Avrupa'da işsizlik oranının arttığı bir dönemde yatırımıyla bölgede geçici de olsa kurulum aşamasında 1000, daha sonra operasyon sürecine hazırlık yapacak 150 kadar kişiye istihdam sağlayacağı belirtilen tesis, bilgisayar alanında yüksek öğretim şartı aramayacak. Çalışanların IT sektöründe teknisyen, elektrik-elektornik mühendisi, mekanik mühendisi, güvenlik ve yemek hizmetlilerinden oluşacağı belirtiliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yakınlığıyla Google'ın kurmayı planladığı tam donanımlı ileri teknoloji merkezine uygun bu bölgenin yakınlarında Apple'ın da yeni bir veri merkezi kuracağı söylenirken, Microsoft'un da Hollanda'nın kuzeyinde böyle bir girişim içinde olduğu belirtiliyor.

Soğutma sisteminin atık su ve soğuk hava tabanlı kurularak ucuza getirileceği, geleceğe yönelik örnek bir tesis modeli olması planlanan veri merkezinin diğerlerine oranla yüzde 50 daha az enerji harcayacağı da detaylar arasında yer alıyor

Asphalt Overdrive Yarın Çıkıyor!

İran'da Artık WhatsApp Kullanmak Yasak!

YORUMLAR