Google, HoloLens'e Rakip AR Başlık Geliştiriyor

Google Başlık

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google’ın yeni bir başlık üzerinde çalıştığı iddiaları ortaya atıldı. Ortaya çıkan yeni bilgilerde şirketin arttırılmış gerçeklik benzeri, HoloLens ile yarışmak üzere geliştirilmekte olan bir başlık üretmek için çabaladığı detayları yer aldı.

Google HoloLens

Yakın zaman önce Lenovo tarafından geliştirilen ve Google’ın yazılımı Daydream’i kullanan Lenovo Mirage isimli bir arttırılmış gerçeklik başlığı piyasaya sürülmüştü. Bir telefona ya da bilgisayara bağlı olarak çalışan Mirage, bu yönüyle birçok eleştiri alırken, Google tarafından geliştirilen Daydream’in ilk denemesi olması açısından ilgiyle karşılanmıştı. Ortaya çıkan yeni Google başlığının en büyük özelliğinin herhangi bir bilgisayar ya da telefona bağlı olmaksızın çalışabileceği dile getirildi.

WinFuture isimli Almanca yayın yapan internet sitesi tarafından elde edilen bilgilerde, gözlüğün nasıl görüneceğine dair de bilgiler verildi. Qualcomm işlemcilerle güçlendirilen ve Quanta tarafından üretilen gözlüğün, oldukça sade tasarımlı olduğu ve içerisinde barındırdığı güce rağmen oldukça zarif göründüğü ifade edildi.

Google daha önce Pixel C tabletlerin tasarlanmasında birlikte çalıştığı Quanta’nın teknoloji tasarımına çok uzak olmadığı ve Google ile çalışmalarını sürdürdüğü haberde bahsedilen bir başka detay olarak karşımıza çıktı. Google konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmazken, gözlüğün geliştirme aşamasının henüz tamamlanmadığı ve son kullanıcıya ulaşmak üzereyken resmi bir açıklamayla tanıtılacağı kaydedildi.