Google, HTC'nin Telefon Departmanını Satın Aldı

google

ABD merkezli Google şirketi, HTC'nin Pixel telefonlarını üreten departmanını satın aldı. 1.1 milyar dolara gerçekleşen anlaşma sayesinde HTC'nin 2 bine yakın çalışanı artık tamamen Google bünyesinde görevlerine devam edecek.

HTC Ceo'su Cher Wang yaptığı açıklamada, “Akıllı telefon pazarının öncü şirketi olarak inovasyonlarımızla gurur duyuyoruz. Sahip olduğumuz patentler, dünyanın her yerinde olan çalışanlarımız ve sistemsel stabil olarak işleyen yeteneklerimizle Google’ın Android pazarını geliştirmesini destekledik. Bu anlaşma, uzun soluklu ortaklıklığımız için çok önemli bir adım. Ayrıca Google, HTC marka akıllı telefon ve VIVE sanal gerçeklik işlerindeki inovasyonlarımızı desteklerken, Google’ın sahip olduğu bilgiler bizim teknolojimizi güçlendirecek.” ifadelerini kullandı.

Özellikle işletim sistemi konusunda en büyük rakibi olan Apple ile artık rekabete girmek isteyen Google, yeni akıllı telefonlarına daha fazla önem verecek. Günümüz teknolojisini telefonlarına yansıtacak Google, HTC'nin sahip olduğu patenleri de bünyesine kattı. Bu konu hakkında konuşan TrendForce analisti Mia Huang, “Google, Android'e yenilik getirmek için kendine ait bir donanım ekibinin gerekli olduğunu anladı. Şirket, HTC'nin akıllı telefon departmanını almasıyla, Apple ile daha iyi rekabet edecektir." sözlerini sarf etti.

Bunlara ek olarak Google şirketi 2012'de Motorola'nın ve 2015'te de Lenovo'nun telefon departmanlarını satın almıştı. Bu satın alımlara ortalama 15 milyar dolar harcayan şirket, HTC hamlesiyle akıllı telefon pazarında atağa geçmek istiyor.

 

YORUMLAR