Google, HTC ve Samsung Apple'a Patent Savaşı Açıyor

Google, HTC ve Samsung Apple'a Patent Savaşı Açıyor

Uzun süredir Samsung ve HTC başta olmak üzere Android işletim sistemli akıllı telefon üreticilerinin başı Apple’ın açtığı patent davaları nedeniyle beladaydı. Sürekli olarak tüm dünya çapında Apple’ın tehditlerine, davalarına ve mahkemelere maruz kalan ve Google ile işbirlikleri gerçekleştiren telefon üreticileri bu soruna bir çare bulmak üzere güçlerini birleştirmiş durumdalar.

Patentler konusundaki sıkıntıyı aşmak için tanımı tam olarak belli olmayan ve geçerli kabul edilemeyecek patentlerin peşinde düşen şirketlerin tam listesi şu şekilde; Google, Dell, Facebook, Homeaway, Intuit, Rackspace, Red Hat, Zynga, Motorola, HTC ve Samsung. Ortaklık içerisindeki şirketler Amerikan mahkemelerine başvurarak Apple’ın tam olarak içeriği kesin ifadelerle belirtilmemiş olan pek çok patentinin iptali için mücadele gösterecekler.

Özellikle patent dosyalarının içerisindeki “mobil cihazlar üzerinde” veya “internet üzerindeki” gibi çok genel ve anlamsız ifadeler şirketlerin hedefleri arasında yer alıyor. Bu anlamı belirsiz patentlerin işlevselliğinin kaldırılması talebinin yanında gelecekte de ifadeleri uygun olmayan patentlerin verilmemesi konusunda çalışmalar da yürütülecek.

Bu çalışma grubu içerisinde şimdilik Microsoft veya Apple yer almıyor. Zira her iki şirketin de oldukça geniş anlamlara gelebilecek binlerce patenti bulunuyor. İlerleyen günlerde patentler konusunda yaşanacak olan gelişmelerin nasıl sonuçlanacağını hep birlikte görmeye devam edeceğiz.

YORUMLAR