Google, Huawei ile Çalışabilmek İçin Trump'tan İzin İstedi

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Google, Huawei ile çalışabilmek için Donald Trump'tan izin istedi.

google huawei trump izin

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Google, Huawei ile çalışabilmek için Donald Trump'tan izin istedi. Hatırlayacağınız üzere ABD hukümeti, Çinli teknoloji devi Huawei'nin ABD'li şirketlerle çalışmasını ve Huawei'nin ABD ürünlerini kullanmasını engelleyen kararlar almıştı. 

Koronavirüs salgını sebebiyle Mobil Dünya Kongresi iptal edilmiş olmasına karşın, birçok şirket yeni ürünlerini tanıtmaya devam ediliyorlardı. Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi konumuna gelen Huawei ise yakın zaman önce katlanabilir ekranlı telefonu Mate X ile takipçilerinin karşısına çıkmıştı. Birçok özelliği ile dikkatleri çeken telefon, ABD'nin uyguladığı yasaklama kararı yüzünden Google uygulamaları olmadan piyasaya sürülmek durumunda kalmıştı. Keza daha önce satılmaya başlayan Mate 30 serisi telefonlarda da Google ürünleri telefonda yer almamıştı.

Huawei'nin alt markası olan Honor da bir süre önce aralarında 5G destekli amiral gemisi ve orta seviyede yer alan modellerin olduğu telefonlarını, Google uygulamaları olmadan duyurmuştu. Google en sonunda yaptığı resmi açıklama ile Huawei ürünlerinin Google uygulamaları olmadan çıkmaya devam edeceğini açıklamıştı. Buna rağmen bugün ortaya atılan haberlerde, Google'ın durumun tersine dönmesi için çabaladığı detayına yer verildi.

Google, Huawei ile çalışabilmek için Beyaz Saray'dan izin istedi

Huawei Avusturya Yöneticisi, yasak kaldırılana kadar Google kullanmayı düşünmediklerini sert bir dille hatırlatmıştı. Yasağın tamamen kalkması halinde Google kullanacaklarını söyleyen yetkililer, bir yandan da kendi işletim sistemlerine ve uygulama mağazalarına milyar dolarlar harcamaya koyulmuşlardı. Bunun bir sonucu olarak Huawei AppGallery, App Store ve Google Play'den sonraki üçüncü büyük uygulama mağazası haline gelmişti. 

Sabah saatlerinde Almanca yayın yapan Finanzen ve İspanyolca yayın yapan MarketingDirecto isimli internet siteleri ilginç bir detayı okuyucuları ile paylaştılar. İnternet sitelerine göre Google, Huawei ile çalışabilmek adına Beyaz Saray'dan özel izin almayı denedi. Beyaz Saray'dan Google'a verilen cevap ise yetkililerin ağzından öğrenilemedi.

Google'ın son girişimlerine rağmen Trump yönetiminin Huawei'ye yeni yasaklar getirmeyi düşündüğü ise ciddi haber kanallarında konuşulmaya başlanmıştı. Bir yandan izin almaya çalışan Google dururken, bir taraftan yasakların ağırlaştırılma düşüncesi dururken, şirkete verilen cevabı tahmin etmek çok güç olmasa gerek.

YORUMLAR