Google, Hükümet Destekli Siber Saldırıları Kullanıcılara Bildirecek

Google, Hükümet Destekli Siber Saldırıları Kullanıcılara Bildirecek

Arama motoru devi Google, hükümet destekli siber saldırıları kullanıcılara bildirecek. Parolaları ele geçirilmeye çalışılan kişileri uyaran şirket, ek önlemler alması gerektiğiyle ilgili de kullanıcıları bilgilendiriyor. 

Daha önce pek bilinmiyordu ama, Google 2012 yılından bu yana hükümet destekli saldırılarda kullanıcıları uyarıyordu. Ancak bugünlerde kullanıcılara gönderilen e-postaların sayısı önemli ölçüde arttı ve yeni önlemler alınması konusunda beklentiler oluştu. Şimdilik şirket, bu saldırıları Rusya tarafından başlatılan siber savaşa bağlıyor. 

Bu konuda bir doğrulama yapılamadı fakat Rus korsanların Google hesaplarına girmeye çalıştığına dair çok önemli bulgular var. Diğer yandan kullanıcıların sadece yüzde 0.1'inin Google tarafından e-posta bilgilendirmesi aldığı öne sürülüyor. Dolayısıyla bu sistemin düzgün çalışmasının kritik önem taşıdığının altı çiziliyor. 

Google sözcüsü konuyla ilgili, "Bu uyarıları dikkatli bir şekilde ve bol miktarda gönderiyoruz. Bildirimlerin sayısının artması bir kullanıcının hesabının tehlikeye atıldığına veya bildirimi aldıklarında yaygın bir saldırının gerçekleştiğine işaret etmiyor" diyor. Kullanıcıları uyarmayı ihmal etmeyen sözcü, "Bir bildirim alan herkes uyarıdaki talimatlara uymalı ve tüm kullanıcıların düzenli olarak Google Hesap Güvenliği kontrolünü yapmalarını öneriyoruz" diye konuştu. 

Önemli Kişiler Hedef Alınıyor!

Google'dan bildiri alanların birçoğunun ekonomist, köşe yazarı, gazeteci veya profesör olduğunu biliniyor. Zira konu ortaya çıktığından beri hepsi Twitter'dan görüş bildiriyorlar. Gönderilen bildiride, "Bunun yanlış alarm olma ihtimali de var, ancak hükümet destekli saldırganların şifrenizi ele geçirmeye çalıştığını tespit ettik. Şimdilik saldırganların taktiklerini açığa çıkaramıyoruz, fakat başarılı oldukları takdirde verilerinize erişebilir veya hesabınızı kullanarak başka işlemler yapabilirler" ifadeleri yer alıyor.

Google'dan bu tarz bir e-posta alırsanız yapabileceğiniz en iyi hamlenin şifrenizi değiştirmek olduğunu unutmayın. Ayrıca iki adımlı doğrulamayı da etkinleştirmek sizin için iyi olacaktır.

Hackerlar Kulaklıklara Sızmanın Yolunu Buldu

İlişkileri Askıya Alan Avrupa Komisyonu Sunucuları Ağır DDoS Saldırısı Altında Kaldı

YORUMLAR