Google'ın Otonom Aracı Kaza Yaptı

Google'ın üst şirketi Alphabet tarafından geliştirilen ve sürücüsüz gidebilen Waymo, Arizona'da kazaya dahil oldu. Ancak ortaya çıkan görüntülerde Waymo aracının suçu olmadığı, karşı şeritten gelen aracın Waymo'ya çarptığı görülüyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Arizona'nın Chandler şehrinde meydana gelen olay, Waymo aracının yan tarafından hasar almasına neden oldu. Kendi şeridinde yavaşça giden otonom araca çarpan hatalı sürücüde ve Waymo'nun içerisindeki kişide ufak tefek yaralar oluşurken aracın ise kullanılamaz hale geldiği dile getirildi. Ayrıca karşı şeritten Honda marka aracın da otomatik pilot modunda olduğu ifade edildi.

Konu hakkında Waymo aracında yer alan kameranın görüntülerini paylaşan Chandler polisi, araştırmayı tamamladıklarını ve bundan sonraki süreçte olayın mahkemeye taşınacağını belirtti. Waymo'dan gelen açıklamada ise, Waymo minivanının içindeki kişiye tam sağlık raporu istendi. "Test pilotumuzun refahı ve güvenliği konusunda endişeliyiz ve ona tam bir iyileşme diliyoruz." şeklinde konuşan Waymo sözcüsü, bu kazadaki tüm hatanın karşı taraftan gelen Honda'da olduğunu savundu.

Chandler polisi, Waymo minivanını hatasız bulurken yol üzerinde 45 km/s ile gittiğini doğruladı. Bu yol için kurallara uyan Waymo'nun suçsuz olduğu dile getirilirken, Honda şirketinden ise henüz yorum gelmiş değil. 

Ayrıca ABD içerisinde son zamanlarda artan otonom kazalarından dolayı pek çok vatandaş korku içerisinde. Hatırlayacağınız üzere bir süre önce Uber kendi otonom sistemini test ederken bir kıza çarpmış ve başına büyük bir iş almıştı. Hatta şirket bu olaydan sonra otonom çalışmalarına ara vermeyi tercih etmişti.