Google’ın ‘X’ Adındaki Gizli Araştırma Birimini Açığa Çıkaran Video

Google’ın ‘X’ Adındaki Gizli Araştırma Birimi Açığa Çıktı

ABD Savunma Bakanlığı'nın drone görüntülerinin analizinde Google'ın AI (yapay zeka) teknolojisini kullanmasını protesto eden 4 bin şirket çalışanı toplu şekilde istifa etmişti. Amerikan teknoloji devi, şimdi de 'X' adındaki gizli araştırma birimi ile gündemde.

İngiltere’nin en saygın gazetelerinden The Times, bugün çok çarpıcı bir manşetle okuyucularının karşısına çıktı. 

Gazetenin özel haberinde, Google’ın içindeki X adında çok gizli bir araştırma birimi tarafından 2016 yılında hazırlanan sekiz dakikalık bir videonun dışarıya sızdırıldığı belirtiliyor.

“Google, insanların davranışlarını etkilemek ve tüm dünyanın faydasına olacak sonuçlar elde etmek için bireyler hakkında topladığı devasa büyüklükteki verileri kullandığı bir geleceği hayal ediyor”  ifadelerinin yer aldığı haberde, sızdırılan sekiz dakikalık videoda, internet devinin elindeki verileri ‘kayıt defteri’ olarak tanımladığından söz ediliyor.

Google sanal diktatör

Toplanan verilerin pasift kayıtlar olmaktan çıkarılarak, insanların davranışlarının ve düşüncelerinin şirketin ‘değerlerine’ göre değiştirilebileceğini belirten The Times, Google’ın bir kişi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı durumlarda, algoritmasının bu kişiye cazip gelebilecek bir ürün geliştirdiğini ve bu yolla veri topladığını söylüyor. 

"Google, bugünü, yarını ve geçmişi kontrol edebilen sanal bir diktatör olabilir mi?"  teorisini yeniden alevlendiren bu video hakkında açıklama yapan şirket, söz konusu videonun ileriye dönük herhangi bir planı yansıtmadığını ve bunun tamamen bir ‘beyin fırtınası’ olduğunu belirtti.

The Times, Google’ın kullanıcıların davranışlarındaki potansiyel hataları tespit eden ve düzelten bir dizi teknoloji için patent başvurusu yaptığına dikkat çekti. 

Video bir tarafa, Google’ın adım attığımız her yerde dijital ayak izlerimizi kayıt altına aldığı gerçeği bir sır değil. İnternet ekosisteminde pek çok etnik, politik ve sosyolojik yapılaşma üzerinde dev bir hakimiyeti olan şirket, gerçekten tek bir tuşla hayatımızı değiştirme gücüne sahip olan bir sanal diktatör olabilir mi?

Karar sizin.

İşte Google'ın korkutucu gelecek planlarını anlatan o video: