Google İnsansız Arabaları Yalnız Üretmek İstemiyor

Google İnsansız Arabaları Yalnız Üretmek İstemiyor

Google araba endüstrisinde devrim yapacak icadında yalnız başına olmak istemediğini açıkladı. Bu açıklama araba endüstrisinde bir yardım çağrısı olarak algılandı. Ancak Google, teknolojik engellerin yanı sıra bürokratik engellerle de karşı karşıya. 

İnternet devi Google, tasarladığı tamamen otomatik arabalar için kendine ortak arayışına giriyor. Google’n “kendi kendine giden araba” projesinin başmühendisi Chris Urson “Biz araba endüstrisine girmeyi ve bir üretici olmayı tercih etmiyoruz, bu konuda kendimize ortaklar arıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bu açıklamanın ardından Detroit’te bulunan ismi açıklanmayan bazı otomotiv endüstrisi devleri, Google ile kontak kurmaya başladılar bile. Ancak Google bu kontak kurma girişimlerine henüz olumlu ya da olumsuz bir cevap dönmedi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Google, geliştirdiği tam otomatik şoförsüz arabaların trafikte rahatça hareket edebildiklerini kanıtlayan bir dizi deneme yapmıştı. Ancak arabaların pazara sürülmeden önce daha pek çok aşamadan geçmesi gerekiyor.

Aşağıdaki video, tamamen görme özürlü bir insanın Google insansız arabayla olan ilk deneyimini anlatıyor.

Tamamen otomatik arabaların trafiğe çıkması için ABD trafik kanun ve tüzüklerinde de bir dizi bürokratik değişime gidilmesi gerekiyor. Bu yüzden Google’ın sadece teknolojik değil yasal düzenlemelerle de uğraşması gerekiyor.

Google bu teknolojiyi pazara sokmak için kendine ortak araya dursun, ABD’de bu arabalar kaza yaparsa suçlu olan taraf nasıl saptanacak sorusu da akılları kurcalıyor. 

Google Glass İle Araba Kullanmaya Ceza Kesildi

Google'ın Çılgın Projeleri

Arabalar Artık Araba Kullanırken Telefonla Konuştuğunuzu Anlayacak


YORUMLAR