Google I/O 2016 Konferansında Tanıtılan Google Assistant Nedir?

Google I/O 2016 Konferansında Tanıtılan Google Assistant Nedir?

Google Assistant hizmetini Google Now sanal asistanının yeni sürümü diye adlandırırsak alttan almış oluruz. Google Assistant şimdiye kadar hiçbir sanal asistanın vermediği hizmetleri bünyesinde barındırıyor.

Google’ın ülkemizde henüz Türkçe olarak kullanıma açmadığı, daha akıllı ve konuşkan olarak karşımıza çıkacak sanal asistanı Google Assistant, henüz ülkemizde yaygın olmasa da Android’in arabalara da entegre olabilecek bir servis. Zaten konuşkan olmasının sebeplerinden biri de bu, kullanıcıyı ekranla bütünleşik olmaktan uzaklaştırmak. Google I’O 2016’da tanıtılan Allo, Duo ve Google Home ile rahatlıkla entegre olmasının yanı sıra tüm Google uygulamalarıyla ekranı kullanmadan sadece konuşarak hizmet alabilmenizi sağlıyor.

Google Assistant nedir?

Bu noktada Google Assistant Microsoft ve Facebook’un sohbet botlarından daha yetenekli ve bütünleşik bir uygulama olarak değerlendiriliyor. Google ekosistemine bağlı gerek uygulama gerekse başka bir cihaz olsun hepsi ile iletişim kurabilen Google Assistant bir taşla bir kuş sürüsü vurmanızı sağlıyor. Bu tür hizmet veren başka bir uygulama henüz yok. Bu yüzden rakibi de şimdilik yok.

Google Assistant ile ne işe yarar?

Google Assistant tek bir uygulamayla tüm sorularınıza uygulamadan uygulamaya atlayarak cevap verebiliyor. Bu da şu demek; Google Maps, Streetview, Google arama motoru, sohbet uygulamaları ve diğer tüm Google uygulamaları hatta evinizdeki Android tabanlı cihazları tek bir yerden kontrol edebiliyorsunuz. Borsayı, döviz kurlarını, e-postalarınızı, hava durumunu, yol ve trafik önerilerini, sohbetlerinizi ve müzik seçiminizi, o gün TV'de ne seyredebileceğiniz, Google kütüphanesindeki her şeyi Google Assistant ile yönetebiliyorsunuz. Hem de sürekli ekrana da bakmak zorunda kalmıyorsunuz. Şimdilik sadece İngilizce olan ve ABD’de hizmet verebilen uygulamanın Türkiye’de sonbahara doğru çıkmasını beklemek zorunda kalabiliriz.

Google I/O 2016 Etkinliğinde Öne Çıkanlar

Google'ın Yeni Tanıttığı Sanal Asistan Google Home, Evimizi Yönetecek

Google Facebook Messenger’a Rakip Olacak Allo ve Duo Messenger Uygulamalarını Duyurdu

YORUMLAR