Google İspanya’yı Neden Kadro Dışı Bıraktı?

Google İspanya’yı Neden Kadro Dışı Bıraktı?

Google'ın haber servisi, İspanyol sürümünü 16 Aralık'ta kapatıyor. Peki, Google News nedir, nasıl çalışır, neden vardır? Google İspanya’dan neden vaz geçmiş olabilir… İşte detaylar...

Arama motoru hizmetiyle tanıdığımız Google'ın haber servisi olan Google News, farklı dillerde, farklı ülkeler için hizmet veriyor. Servis, irili ufaklı birçok haber kaynağından ve affiliate yayıncısından sağladığı haberleri news.google.com sitesinde topluyor ve arama sonuçlarında gösteriyor.

Google News asla detaya girmiyor, haberlerin sadece başlıkları ile çok kısa özetlerini alarak haber kaynaklarına link veriyor.

Ancak İspanya’nın ekonomik durumu ve yeni yasaları Google’a pek uymadı ve News servisini kapatma kararı aldı. Durum şöyle gelişti; İspanyol hükümetinin geçtiğimiz günlerde yasallaştırdığı ve 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Telif Hakkı Yasası, Google News servisini link verdiği siteler için İspanyol yayıncılara bedel ödemek zorunda bırakacak. 

Google yönetimi İspanya sorumlusu Richard Gingras, ‘Google News İspanya’yı alınan yeni telif hakları yasasından dolayı şimdilik kapatmak zorundayız’ dedi. Google arama motorundan yayınlanan haberlerden para kazanmadığını, servisin hiçbir ticari amaç gütmediğinin altını da çizen Gingras, ‘16 Aralık’tan itibaren İspanya’ya verdiğimiz servisten çekiliyoruz’ diyerek açıklamasını noktaladı.

İspanya’da forum sitelerinde ve sosyal medyada, Google’ın verdiği ücretsiz hizmetlerden bir şekilde para almaya çalışan İspanyol hükümeti sertçe eleştiriliyor.

Google Türk Haber Sitelerini Bir Çırpıda Sildi

Facebook Haber Okuma Uygulaması Geliştiriyor

YORUMLAR