Google Kanser ve Diğer Hastalıkları Teşhis Edebilen Hap Geliştiriyor

Google Kanser ve Diğer Hastalıkları Teşhis Edebilen Hap Geliştiriyor

Google, kan dolaşımınıza mikro parçacıklar göndererek kanser, muhtemel kalp krizi ve diğer hastalıkları tanımlayacak bir hap üretimi üzerine çalışıyor. Güney Kaliforniya'daki Google X araştırma laboratuvarının hayat bilimleri bölüm başkanı Andrew Conrad yeni bir konferans düzenleyerek bahsi geçen projeyi tanıttı.

Conrad'a göre şirket antibiyotik ve proteinlerle birleşen manyetik bir yapıya sahip olan, vücut içinde diğer moleküllerle birleşebilen nanoparçacıklar üzerinde çalışıyor. Google'ı bu konudaki fikri ise şu şekilde belirtiliyor: Hastalar bu parçacıkları içeren hapı yutacak ve moleküller kan dolaşımına karıştıktan sonra giyilebilir bir cihaz sayesinde manyetik yapılar vücudun neresinde seyrediyorsa rahatça saptanabilecek. Hapın içinde yer alacak moleküller vücütta yer alan hedef hastalıklı moleküllerle birleşerek sağlık problemlerini tanımlayabiliyorlar.

"Bu parçacıklar manyetik bir yapıya sahip oldukları için onları herhangi bir yere çağırabilmek mümkün," diyor Conrad. "Basitçe giyilebilir bir cihaz sayesinde vücudunuza gönderdiğimiz manyetik molekülleri tek bir yere çağırıp soruyoruz: Ne gördün? Kanser bulabildin mi? Kalp krizine neden olacak hassas bir vebayla karşılaştın mı? Çok fazla sodyuma rastladın mı?"

"Google X'in işi büyük sorunlara zekice çözümler getirmek. Uzunca karar verdikten sonra bunların birinin de insan sağlığı olduğunu düşündük," diyor Conrad. Aslında Google'ın peşinde olduğu bu proje bir yandan biyolojik bir araç olarak da görülebilir. Geliştirilecek hap sadece vücudunuzda bulunan ve tehlike arz eden molekülleri tespit ediyor, sonrasını manyetik giyilebilir araç tanımlıyor. Ayrıca bu cihazın bilgiyi anında gerekli yerlere ulaştırması, doktordan doktora gibi, ve doktorlar için daha rahat bir gözlem sağlaması planlanıyor.

Conrad'a göre Google bu proje için aktif partnerler aramakta. Yeni teknolojinin ne zaman piyasaya çıkabileceği, hatta bu noktada şirketin ne kadar ileri adım attığı konusunda ise henüz bir bilgi yok.

Ayın En İyi iOS Oyunları (Ekim 2014)

YORUMLAR