Google Kodlarını Çalan Zararlı Yazılımlar Bulundu

2FA, yani 2 faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinen günümüzün en sağlam güvenlik önlemleri, pek yeterli değil. Son dönemlerde, bilgisayar korsanlarının 2FA sistemlerini aşacak yöntemlere yöneldiği biliniyor.

Bir siber güvenlik şirketi, Android işletim sistemi için geliştirilmiş yeni bir kötü amaçlı yazılım buldu. Kuruluş, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda bu kötü amaçlı yazılımın Google Authenticator'da yer alan kodlara ulaşabildiğini söyledi.

Akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte; mobil cihazların güvenliği, daha bir önemli oldu. Kullanıcılar, bankacılık işlemlerinden alışverişe kadar neredeyse tüm işlemlerini akıllı telefonları aracılığıyla yapıyor.

Bu ürünler, bilgisayar korsanlarının yeni hedeflerinden bir tanesi olduğu çok açık. Teknoloji devi şirketler de bu durumun farkında. Bu nedenle mümkün olduğunca geniş çaplı önlemler alınmaya çalışılıyor.

Google kodları güvende değil

Kullanıcıların güvenliğini sağlayabilmek için birçok hizmet ortaya atıldı. Bunlardan popüler olanlarından biri de Google'ın geliştirdiği, 2 faktörlü kimlik doğrulama sağlayan Google Authenticator isimli bir sistem

2FA, yani 2 faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinen günümüzün en sağlam güvenlik önlemleri, pek yeterli değil. Son dönemlerde, bilgisayar korsanlarının 2FA sistemlerini aşacak yöntemlere yöneldiği biliniyor. Bu durum çok daha tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kimi araştırmalar, 2FA sistemlerinin bilgisayar korsanları tarafından etkisiz hale getirildiğini gösteriyordu. Yayınlanan yeni raporda, 2FA'nın eskisi kadar güvenli olmayabileceğini söyleniyor. Bunun nedeni ise, birçok bilgisayar korsanının 2 faktörlü koruma için üretilen kodları çalabilecek potansiyele yükselmesi. Bu konuda daha dikkatli olmanızı öneriyoruz.

YORUMLAR