Google Kopya ve Korsan Uygulamaların Peşine Düştü

Google Kopya ve Korsan Uygulamaların Peşine Düştü

Android işletim sisteminin geliştiricisi Google Android işletim sisteminin resmi uygulama marketi olan Google Play Store üzerindeki kopya ve korsan uygulamaları tespit ederek Google Play'den kaldıracak bir yöntemin patentini aldı. Eğer Android işletim sistemini kullanan bir akıllı telefon veya tablet sahibiyseniz alışık olacağınız üzere Google Play'de yeni uygulamalar ararken kaynağı güvenlilir olmayan birçok farklı uygulamaya rastlamaktayız. Bu uygulamalardan bir kısmı tanınmış bir uygulamanın birebir kopyası niteliğinde oluyor. Sadede küçük isim farklılığına sahip uygulamalar orjinal uygulamanın içeriğini aynen kopyalıyor ve korsan yazılımlar gibi haksız kazanç elde ediyor. Bunun yanında son olarak Flappy Bird uygulamaları konusunda yaşadığımız klonlanmış uygulamalar oldukça yaygın.

İşte Google bu gibi içerikleri ortadan kaldırmak için bir süre önce bir yöntem geliştirmişti ve bu yöntem nihayet patent aldı. Bu yöntem özel bir veritabanı sistemine dayanıyor. Bu yöntemde tanınan ve yasal bir altyapıya sahip geliştiriciler tarafından üretilen uygulamalar veritabanına kaydediliyor ve Google Play üzerine yüklenen herhangi bir uygulama veritabanında kayıtlı uygulamalarla içerik bakımından karşılaştırılıyor. Uygulamaların kodları, temel kaynak dosyaları, ses dosyaları ve görselleri birbirleriyle kıyaslanarak kopya olanlar otomatik olarak eleniyor.

Eğer bu yöntem kısa süre içerisinde yaygınlaşırsa Google Play iOS uygulama marketi olan App Store gibi sadece kaliteli içeriklerin yer aldığı bir uygulama marketine dönüşebilir.

Vine'a Özel Mesajlaşma Özelliği Geldi

YORUMLAR