Google Kredi Kartlarını Takibe Almaya Karar Verdi

Google Kredi Kartlarını Takibe Almaya Karar Verdi

Google yeni açıkladığı pazarlama planında, internet reklam gelirlerinin, gerçekliğini ölçümlemek için milyarlarca kredi kartını takip etmeye karar verdi.

Google, bu yöntemi internet üzerinden verilen reklamların, satışa dönüşüp dönüşmediğini analiz ederek daha net pazarlama stratejisi ve gelir hesabı yapabilmek için deneyecek.

Ancak bu stratejiye uzmanlar çok sıcak yaklaşmıyor ve Google'ın doğrudan gizlilik ihlali yapmakla suçlanabileceği konusunda uyarılar yapıyorlar. Endişe edilen durum, Google'ın ABD'de toplam kredi kartı ve banka hesap kartlarının yüzde 70’indeki işlem özetlerini takip edecek olması. Kısaca uzmanlar "Gizlilik ihlali" konusunda Avrupa'da başı oldukça derde giren şirketin, kendi kuyusunu kazıyor olabileceği endişesi taşıyorlar.

Her türlü uyarıya rağmen Google, pazarlamacıların ne derece başarı elde edebildiğini görmeleri için önemli bir "fırsat bulduğunu” savunuyor.

Google, kart sahiplerinin neye para harcadığını görme yetkisine sahip olmayacak ama yine de belirlenen periyotlarda kartlarda yapılan harcamaların özetini takip edip inceleyebilecek.

Aslına bakacak olursak, şirket AdWords, Google Analytics ve DoubleClick gibi araçlar sayesinde gösterilen reklamların Google’da ne kadar arandığıyla ilgili verilere zaten ulaşılabiliyordu, ancak kredi kartı takibi yapıyor olmak oldukça riskli bir girişim olarak düşünülüyor. Google aynı zamanda telefon üzerinden konum bilgisi de elde ediyor. Bu da kullanıcılar reklamla karşılaştığında ya da bir ürünle ilgili arama yaptıktan sonra almaya gidip gitmediklerinin incelenebilmesini de sağlıyor.

Google, Chrome Tarayıcıya Reklam Engelleme Özelliği Getiriyor

Reklam Çerezleri Hayatımızı Nasıl Takip Ediyor? Ne İstediğimizi Nasıl Biliyor?

Google 2014 Yılında 500 Milyon Reklamı Yok Etti

YORUMLAR