Google Kullanıcılarının Depresyon Seviyesini Ölçebilecek!

Google Kullanıcılarının Depresyon Seviyesini Ölçebilecek!

Araştırmalara göre, özellikle ABD'de depresyon kurbanı olan milyonlarca teknoloji kullanıcısı mevcut. Bu kullanıcıların sadece yarısı, bu sorunla alakalı olarak profesyonel yardım alabiliyorlar. Google, bu oranı artırmaya kararlı gibi görünüyor.

Google bu durumla ilgili olarak, kullanıcıları için anonim olarak hazırlanmış bir "klinik depresyon" testi hazırladı ve hizmete sundu. Söz konusu test, aslında klinik bir teşhiste bulunmuyor. Zaten depresyon gibi rahatsızlıkların saptanması için doktor kontrolü şart, ancak Google durumlarından şikayetçi olanlara testin sonucuna göre, bir doktor yardımı almalarını tavsiye edebiliyor. Kısaca hastayı bilinçlendirerek profesyonel yardıma teşvik ediyor.

Aslında internet devleri ruh sağlığımızı daha yakından kontrol etmeyi bir süredir kendilerine amaç edinmiş durumdalar. Google'ın bu üzerinde çalıştığı yapıyı andıran benzer bir test, Facebook tarafından intihara meyilli kullanıcılar için bir süredir uygulanıyor. Instagram'da paylaştığınız fotoğrafları inceleyerek, depresyon seviyesini ölçebiliyor.

Ruh sağlığı söz konusu olduğunda benzer teşhis girişimleri, doğrudan hastadan bilgi alarak onları doğru kanallara yönlendirmekte son derece faydalı olabiliyor. Ancak, kullanıcılara herhangi bir tavsiyede bulunmaktan imtina ediyorlar ve doğrudan profesyonel destek almalarını tavsiye ediyorlar. Bu profesyonelce hazırlanmış girişimler, internet üzerinde benzer teşhisler yapan sahte sitelere karşı da önemli bir alternatif oluşturuyorlar.

Instagram Fotoğraflarınızdan Depresyon Durumunuz Ölçülebiliyor

Dikkat! Birden Fazla Sosyal Medya Hesabı Kullanıyorsanız Depresyondasınız

Teknolojinin Bizi Depresyona Sürüklediği 5 Nokta

YORUMLAR