Google Maps Anlık Yolculuk İzleme Özelliği iPhone’lara da Geliyor

Google Maps Yeni iOS Güncellemesi

Google Maps bu yıl çok sayıda faydalı güncelleme aldı. 18 Ekim Perşembe günü uygulamada iPhone kullanıcılarına yönelik yeni bir güncelleme daha geldi. Yeni güncellemeyle gelen tahmini varış süresi paylaşımı, rotanızı seçilen kişilerle anlık olarak paylaşmanızı sağlıyor ve böylece bir araya gelmeden önce herkes birbirinin nerede olduğunu bilebiliyor.

Bu özellik Android kullanıcılarına bir yıldan uzun zamandır hizmet veriyordu. Artık iOS kullanıcılarına da hizmet vermeye başlamasıyla, özelliğin kullanım alanı genişliyor ve işlevselliği artıyor. iPhone’lar için bu yeni özelliğin hizmete girmesi hakkında konuşan Google Maps Ürün Müdürü Samuel Mclean, "Bu özellik sayesinde yolculuğunuzla ilgili detayları sevdiğiniz insanlarla daha kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Dolayısıyla ellerinizi ve gözlerinizi telefonunuzdan ayırarak tamamen yola odaklanabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Yeni özellik şu şekilde çalışıyor: Gitmek istediğiniz yerle ilgili navigasyonu başlattıktan sonra, Google Maps’deki '^' seçeneğine dokunmanız ve ardından da 'Yolculuk ilerlemesini paylaş' seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Bu işlemleri yapınca uygulama karşınıza yeni bir sayfa çıkarıyor. Bu sayfada genel bağlantılarınızı gösteren bir listeden favori kişilerinizi, aile üyerlerini, ilgili arkadaşlarınızı ya da arama kısmına isim yazarak bulacağınız diğer kişileri seçerek, anlık konumunuzu, güzergahınızı ve tahmini varış sürenizi seçtiğiniz kişilerle paylaşabiliyorsunuz.

Özellik, otomobil kullanırken, bisiklet sürerken ya da yürürken kullanılabiliyor ve bazı durumlarda çok faydalı olabiliyor. Örneğin, şehir merkezinde bir arkadaşınızla buluşacaksınız fakat buluşmaya gecikiyorsunuz, bu özellik sayesinde yolculuk bilgilerinizi arkadaşınızla paylaşabilirsiniz ve bu sayede arkadaşınız sizin daha yolda olduğunuzu bilerek siz gelene kadar başka şeylerle uğraşabilir. Arkadaşınız aynı zamanda buluşma noktanıza ilerlerken ilerlemenizi de takip edebilir.

Perşembe günkü Google Maps güncellemesi, Facebook Messenger, Line ve WhatsApp gibi üçüncü parti uygulamaları için de konum paylaşma özelliğine imkan veriyor. Bu sayede seçtiğiniz bir platform üzerinden arkadaşlarınızla iletişim kurmanız sağlanıyor. Ayrıca bu yeni özellikte konumunuzun seçtiğiniz kişilerle paylaşılması, yolculuğunuz tamamlandığında yani hedefinize ulaştığınız anda durduruluyor.

Waze ve Glympse gibi diğer bazı uygulamalarda da konum paylaşma özelliği yer alsa da bu özelliğin açık ara dünyadaki en popüler harita uygulaması olan Google Maps’e de getirilmiş olması, şüphesiz ki çok faydalı olacak ve kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştıracak.