Google Maps, Olmayan Adayı Var Etti

Google Maps aslında gerçek anlamda mükemmel değil. Google, resmi kaynakların yanı sıra kullanıcılarından da aldığı yardımlara dayanırken, zaman zaman hatalar meydana gelebiliyor. Bu hatalar, yanlış yazılan bir sokak adı, konumu yanlış gösterilen bir resta

Google Maps, Olmayan Adayı Var Etti

Google Maps aslında gerçek anlamda mükemmel değil. Google, resmi kaynakların yanı sıra kullanıcılarından da aldığı yardımlara dayanırken, zaman zaman hatalar meydana gelebiliyor. Bu hatalar, yanlış yazılan bir sokak adı, konumu yanlış gösterilen bir restaurant ve hatta aslında var olmayan bütün bir adanın haritada gösterilmesi şeklinde karşımıza çıkabiliyor.

Asıl konu ise Google Maps dahil, sadece bazı haritalarda bulunan ve New Caledonia ile Australia arasında yer alan Sandy Adası. Bu ada bazı bilimsel ve çevrim içi haritalarda mevcut iken navigasyonel haritalarda görülmüyor.

Sydney Üniversitesi’nden bir takım buraya gitmeye ve adayı kendi başlarına görmeye karar vermiş. Buldukları ise 1,400m/4,620ft okyanus tabanı ile açık bir deniz olmuş.

Google Maps’te işaretli olan ada, uydu üzerindeki görselden sadece koyu bir şerit şeklinde görülüyor. Muhtemelen bu yüzden burası bir ada şeklinde işaretlenmiş. Çoğu çevrim içi haritada gösterilen okyanus tabanı şöyle dursun, açık okyanus için uydu görüntüleri dahi bulunmamakta.

Kara parçası olduğu sanılan yerlerin uydu tarafından birkaç fotoğrafı alındı. Aslında ada olduğu söylenen yerin koyu mavi okyanus yüzeyi olduğu anlaşıldı.

Aynı uydu görüntülerini kullanan Mapquest ve Nokia Maps, haritada Sandy Adası adıyla işaretlenen bu bölgeyi siyah şerit halinde göstermekte.

Bu hatadan daha da sürpriz olan ise, belki de bu hatayı şimdiye kadar kimsenin fark etmemiş olması.

YORUMLAR