Google Maps Sesli Komutlar Alabilecek Şekilde Güncelleniyor

Google Maps Sesli Komutlar Alabilecek Şekilde Güncelleniyor

Google Maps için bugün beta bir güncelleme sürümü yayınlandı. Google Maps v9.36.0 beta güncellemesi sesli komut alabilecek.

Kademeli olarak Android cihazlara gelmesi planlanan Google Maps v9.36.0 beta güncellemesi yakın alan içeresinde ki trafik bildirimlerini yeniliyor. Ayrıca sesli komutlar alarak feribot ya da otoyol gişelerinin önceden sürücülere bildiriliyor olmasına olanak tanıyor. Böylece paralı geçiş noktalarına gelmeden “paralı geçişleri rotaya dahil etme” komutuyla gişelere takılmadan ve para ödemeden alternatif rotlara çizebiliyor.

Bazı özellikleri son derece lokal olan Google Maps v9.36.0 beta güncellemesi henüz ülkemizde kullanılması çok da mümkün olmayan bazı özellikler taşıyor. Otoyol, köprü gişeleri ve feribot ödeme noktalarının önceden fark edilebilmesi için bir dizi sesli komut alıp uyarıları buna göre düzenlemesi henüz Türkiye'de çalışmayacak. Güncellemenin ne zaman ülkemize dağıtılacağı da çok net değil. 

 Google Maps v9.36.0 beta güncellemesi önemli zaman kayıtlarıyla ziyaret ettiğiniz veya geçtiğiniz lokasyonların kaydını da tutarak hatırlatmalarda bulunabilecek. Güncelleme daha önce geçtiğiniz yerlerde her hangi yeni bir durum güncellemesi olursa kullanıcıya haber de veriyor.

Güncelleme gittiğiniz yerleri kayıt ederek kendi lokal harita rehberinizi oluşturmanıza da olanak veriyor. 

YORUMLAR