Google Maps'te Türkiye Uydu Görüntüleri Artık Daha Net

Google Maps'te Türkiye Uydu Görüntüleri Artık Daha Net

Yaklaşık 3 yıldır süren, Google haritalarda Türkiye'nin uydu görüntülerinin yeterince net olmaması sorunu artık düzeliyor mu?

Google Maps'te uydu görüntüsünü hafif yakınlaştırıp; "ne kadar bulanık gözüküyor" demiş miydiniz? Google bunu duymuş olacak ki son zamanlarda Türkiye'nin uydu görüntülerinde netleşme olduğu görülüyor.

Google Haritalar'da Türkiye'nin uydu görüntüleri uzun zamandır netlik sorunu yüzünden şikayet ediliyordu. Haritaların bulanık olduğu ilk olarak 2015 yılında fark edilmişti. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu sorun tamamen düzeltilemedi. Hal böyle olunca akıllara yasal bir problemden kaynaklanıyor olabileceği sorusu geliyor; fakat Google tarafından böyle bir açıklama hiçbir zaman yapılmadı.

Bir başka sebep olarak da Google Haritalar'ın com.tr uzantısına geçmesi gösteriliyor. Bir çözüm yöntemi olarak URL satırındaki .tr uzantısını silerseniz bulanıklık düzelebilir.

2019 yılına sayılı günler kala çıkan bir söylenti ile Google Haritalar'da Türkiye görüntülerinin netleşmeye başladığı belirtiliyor.

Google haritalar netleşiyor mu

Masaüstü web sitelerinde ve Android uygulamasında henüz herhangi bir değişiklik olmadığı görülürken; iOS kullanıcılarının Türkiye görüntülerinde bir netleşmenin olduğu görülebilir.

Şimdilik sadece iOS kullanıcılarının fark edebildiği netleşme yakında bütün platformlarda görülebilir diye umuyoruz.