Google, Mastercard Müşterilerinin İstatistiklerini Topluyormuş

Mastercard Kredi Kartı

Bloomberg kaynağından gelen bir habere göre, bilişim devi Google ile Mastercard geçtiğimiz yıllarda gizli bir anlaşma imzalamış. Çünkü Google, internet üzerinde bize özel sunduğu reklamlara tıklayıp bir şeyler satın alırsak bundan haberdar oluyor, fakat internet üzerinde bize sunduğu reklamlardan bir ürün görüp bu ürünü gidip mağazadan satın alırsak haberdar olamıyordu ve bunlara dair istatistikleri tutamıyordu. Google da tam bu yüzden Mastercard ile anlaşmış ve kullanıcıların satın alma bilgilerine ulaşabilir hâle gelmiş.

Zaten Google geçtiğimiz yıl “store sales measurement” adlı bir araç geliştirmişti. Bu araç “mağaza satışları ölçümleyicisi” anlamına geliyordu ve de online bir reklamın, mağazadan gerçekleşen bir satınalmaya sebep olup olmadığını gösterebiliyordu. Fakat Google bu sistemin nasıl çalıştığını açıklamamıştı. Bloomberg’in ortaya çıkardığı bu haber sonucunda da bu sistemin nasıl çalıştığını bir miktar öğrenebilmiş olduk. 

Ortaya çıkan habere göre bu anlaşma kapsamında Mastercard, bir süredir Google’a ABD’deki müşterilerinin satın alma bilgilerini gönderiyormuş. Google da bu bilgiler karşılığında Mastercard firmasına bir miktar ödeme yapıyormuş. Fakat belirtilene göre bu anlaşma kapsamında Google bu bilgileri kişiye özel olarak değil de toplu hâlde alabiliyormuş. Yine de bu sistem sayesinde Google, eğer bir müşteri bir reklama tıklarsa ve o ürünü mağazadan kredi kartıyla satın alırsa eşleştirebiliyormuş. Yani bu durum hem Google’ın, hem de Google ile birlikte çalışan reklamcıların işlerini kolaylaştırmış diyebiliriz.

Mastercard kullanıcılarının isterlerse bu bilgi paylaşımını kapatabilecekleri de belirtiliyor. Bunu da Google hesaplarına giderek “Web ve Uygulama Aktiviteleri” seçeneğini devre dışı bırakmak yöntemiyle yapabilirler. Fakat bu ayarı bulmak veya farketmek her kullanıcı için kolay olmayacağı gibi, bu ayar kapsamında başka özellikler de mevcut. Bu ayarın bulunduğu sayfaya bu linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca Google veya Mastercard tarafından müşterilere bu konuda bilgi toplandığına dair resmi bir açıklama yapılmamış olması da bir miktar tepki topladı.

Google’ın, reklamlara tıklayan müşterilerin kredi kartı ile mağazadan yaptıkları alışverişleri takip ettiği bu sistemde, Mastercard dışındaki diğer bazı kredi kartı firmalarıyla da ortak çalışıyor olabileceği de belirtiliyor. Çünkü firma 2017’de bu takip sistemini başlattığında ABD’deki ortaklarıyla kredi kartlarının yüzde 70’ine ulaşabildiğini belirtmiş. Bu da oldukça yüksek bir oran.

Google bu konuyla ilgili bir resmi açıklama yapmıyor olsa da bir Google yetkilisi’nin Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre, bu sistemin kişisel bilgilere ulaşmadığı ve sadece internet üzerindeki tıklamalar ile mağazadaki kredi kartı ödemelerini eşleştirmek için kullanıldığı belirtiliyor. Bir Mastercard yetkilisi de aynı şekilde, müşterilerin satın alma bilgilerinin bireysel bilgileri ile birlikte görüntülenmediği, sadece istatistik amacıyla anonim olarak kullanıldığı gibi bir açıklamada bulunmuş.

YORUMLAR