Google Mobil Aramalar İçin Arama Motorunu Güncelliyor

Google Mobil Aramalar İçin Arama Motorunu Güncelliyor

Google, arama motoruna getireceği yeni güncellemeyle beraber mobil için uygun olan web sitelerini sonuç ekranında belirterek kullanıcıların akıllı telefonlardan cihazları için uygun olan siteleri daha rahat filtreleyebilmesini sağlayacak. Bu sayede mobilden yapacağınız aramalarda, mobile uygun olan web siteleri daha rahat ön plana çıkabilecek.

Günümüzde akıllı telefonlarla internette dolaşmak artık çok olağan bir durum, bunun aksine birçok kullanıcının mobil için optimize edilmemiş sitelere denk gelmesi de bilinen bir gerçek. Google'ın atacağı yeni adımla sonucu tahmin etmek kolay; web sitesinin tüm yapısı ekranınıza sığacak şekilde oturtulmuş olacak, metin boyutları otomatik olarak düşürülmüş olacak ve bazı resimlerde görüntüleyebilme boyutunuza göre ayarlanmış olacak. Tabii bunun için gezeceğiniz sitenin öncelikle mobile uygun bir hat belirlemiş olması gerekli.

Google her bir sitenin mobil versiyonu için bir ayarlama yapamasa da kullanıcılara mobilden erişim dahilinde sitenin uygun olup olmadığını gösterebilecek. Bugünden başlayarak Google Arama otomatik olarak aratacağınız içeriğin sonuç ekranında mobile uyumlu olup olmadığını belirtecek. Bu sayede siz de sitenin mobil platformlarda ekranınıza uygun olup olmadığını siteye girmeden anlayabileceksiniz.

Google'ın "mobile-friendly", yani "mobile uygun" olarak işaretlediği sitelerin belirli sınıflandırmadan geçmesi gerekli. Webmaster'lar da siteyi tasarken bu kriteri dikkate alarak web sitelerini optimize edebiliyorlar. Artık bu seçenek daha da ön plana çıkartılıp arama sonuçlarına da yansıyor.

Kısacası Google'ın yeni arama motoru güncellemesi günlük hayatta akıllı telefonlardan internette gezinmek için oldukça yapıcı bir adım. Artık arama sonuçlarınızı web sitelerin uygunluğuna göre değerlendirebilir, hangi sitenin telefonunuzda rahatça görünebileceğini anlayabileceksiniz.

Intel, 500 Dolarlık Lüks Akıllı Aksesuarı MICA'yı Tanıttı

YORUMLAR