Google, Mobil Dostu Siteleri Arama Sonuçlarında Üstlere Taşıyacak

Google, Mobil Dostu Siteleri Arama Sonuçlarında Üstlere Taşıyacak

Günden güne hızla gelişimini sürdüren mobil dünyaya uyum sağlamak amacıyla bu alanda web sitelerine gereken özeni gösterip, sitelerini mobile uyumlu hale getiren web site sahipleri artık daha çok ziyaretçi ile daha fazla gelir elde edebilecek. Google'ın 21 Nisan 2015'ten itibaren başlaması muhtemelen olan arama algoritmalarındaki değişimlerden bir tanesi mobil dostu sitelerin sıralamadaki yerlerinin yükseleceği.

Web sitelerin mobile uyumlu olmasını bir artı olarak görecek olan Google, bu sitelerin arama sonuçları sayfalarındaki yerlerini yükseltecek. Günümüzde yeni yapılan sitelerin pek çoğu mobil uyumlu olarak hazırlanıyor. Fakat pek çok sitenin de eski yapıda olduğu bir gerçek. Google'ın arama algoritmalarında bu tür bir değişiklik yapması ise, siteleri mobil dostu olmayan site sahiplerini buna mecbutr bırakacak gibi görünüyor.

Google, konuyla ilgili yaptığı açıklamada gözle görülecek bir etkinin olacağını vurguladı. Peki bu ne demek? Örnek ile açıklayayaım. Mesela Android cep telefonunuz üzerinde Google'dan ''Kısır Tarifi'' diye arama yaptınız. Karşınıza gelecek sayfaların sıralaması oldukça önemlidir. Sıralamalara oldukça önem veren Google, kullanıcıların yaptıkları arama ile aradıkları içeriklerin bunu karşılayıp karşılamadığına oldukça dikkat ediyor ve gerekli kriterleri yerine getiren ve kullanıcıları memnun eden siteleri sıralamada üstlere taşıyor. Otomatik olarak algoritmalar ile sağlanan bu işleme artık sitelerin mobil dostu olması da eklenecek. Verdiğimiz örnekten devam edecek olursak, kısır tarifi olarak yağtığınız arama sonuçlarında örneğin 2. sıradaki site mobil uyumlu değil ve eğer açarsanız, 3. sırada yer alan mobil uyumlu siteye göre daha zor kullanacak ve erişim sağlayacaksınız. Google artık bunu dikkate alarak, 3. sıradaki siteyi 2. sıraya taşıyabilecek. Verdiğim örnek tamamen konudan bağımsız olarka anlık olarak kafamdan uydurduğum bir şey. O nedenle algoritma değişikliğinden sonra bloglarınızda kısır tarifi diye içerik oluşturmanıza gerek yok :)

Üst sıralardaki etkisinin bu kadar güçlü olup olmayacağını elbette bilemeyiz fakat Google uzun süredir mobil dostu arama sonuçları üzerinde çalışmalar yaparak, mobil internet kullanıcılarının daha iyi ve rahat kullanım sağlayabilmesi için geliştirmelerine devam ediyor. Kullanıcıların daha kaliteli içeriklere ulaşmasını isteyen Google, mobil kullanıcılar için gerçekten çok yararlı olacak. Fakat bu algoritma değişikliğinden dolayı sıralamalardaki yerini kaybedecek olan pek çok internet sitesi de bulunuyor.

HTC One M9, Snapdragon 810 ile Uçacak

YORUMLAR