Google Modüler Telefon Project ARA’nın Fişini Çekti

Google Modüler Telefon Project ARA’nın Fişini Çekti

Google 3 yıldır dillere destan olan, heyecanla beklenen ve pahalı telefonlara çözüm olabilecek modüler telefon projesi ARA’nın kapatılacağını açıkladı. Ancak Project ARA, Google tarafından lisanlanabilir.

2013 yılında Motorola’da başlayan daha sonra Google Gelişmiş Teknolojiler ve Projeler Departmanı tarafından devir alınan Project ARA sene başında askıya alınmıştı.

2014 yılında Motorola’nın Lenovo tarafından satın alınmasıyla üvey evlat muamelesi gören ARA projesine Google sahip çıkmış, modüler telefonların geleceğinin parlak olabileceğini işaret eden atılımlarda bulunmuştu.

Bir anakart gövdesinin etrafına eklenen batarya, kamera, ses kartı ve benzeri birçok bileşenin akıllı telefon olarak son derece ekonomik bir şekilde kullanılabileceğinin tek öncüsü olan Project ARA maalesef artık hayatına devam edemeyecek. Aslında 1 senedir duraklama evresine giren çalışmalardan Google finansal olarak bezmiş olabilir, çünkü projenin neden durdurulduğuna dair bir açıklama yapılmadı.

Ancak Reuters’in haberine göre Google modüler telefonu ve üretilen parçaları lisanslayarak şimdiye kadar harcadığı parayı geri almaya ve zararını bir şekilde dengelemeye çalışabilir. Böylece modüler parçalar yakın gelecekte bazı farklı modellere uygulanacak şekilde geliştirilebilir. 

Project Ara 2015 Prototipinden Görüntüler

Google Project ARA'da Kan Kaybı Yaşanıyor

YORUMLAR