Google Motorola'da Hayal Kırıklığına Uğradı

Google'ın Motorola'yı satın almasının ardından şirketin ele geçirdiği fazla sayıdaki patentin beklendiği kadar değerli olmadığı ortaya çıktı.

Google Motorola'da Hayal Kırıklığına Uğradı

Google'ın Motorola'yı satın alma sebepleri arasında en çok dikkat çekenlerden bir tanesi, şirketin sahip olduğu patentlerden faydalanmak ve bunlardan bir gelir elde etmeye çalışmaktı. Ancak Bloomberg'in yayınladığı raporlara göre Google'ın 12.4 milyar dolarlık bu yatırımı beklentilerin aksine ters tepti ve bu büyük değerini kaybetti.

Zira Google ile Microsoft arasında süregelen davada, Xbox'ın Motorola'ya ait patentleri ihlal ettiği ve satılan her bir Xbox için karşılık ödenmesi gerektiği iddia ediliyordu. Ancak mahkeme kararına göre bu karşılık her bir cihaz için sadece bir kaç cent değerinde ve Google'ın 12.4 milyar dolarlık yatırımının çok çok gerisinde.

Bu mahkeme sonucuna göre Motorola'nın sahip olduğu patentlerin değeri Google'ın ödediğinin çok çok altında ve her ne kadar satın almanın gerçekleştiği tarihlerde karar mantıklı görünse de şu günlerde bir o kadar da mantıksız.

Bu mahkeme sonucunun Google'ın ABD Federal Ticaret Komisyonu ile yaptığı, Motorola patentlerinin bir silah olarak kullanılmamasını içeren anlaşmadan sonra gelmesi ise sanıyoruz ki manidar oldu. Motorola'nın diğer alanlardaki çalışmaları ve üretiminin Google için bu yatırımı değerli kılıp kılmayacağını yakın zamanda göreceğiz.

Google Glass için Twitter uygulaması yolda

YORUMLAR