Google Mühendisleri: 'Antivirüs Programlarının Büyüsü Kayboldu'

Google Mühendisleri: 'Antivirüs Programlarının Büyüsü Kayboldu'

Bu haberi okuyanlar arasında mutlaka antivirüs çözümlerinin herhangi bir bilgisayar kullanıcısı için gerekli olduğunu düşünenler vardır. Fakat Google'ın üst düzey güvenlik mühendisi Darren Bilby'e göre, antivirüs programları güvenlik konusunda artık etkisiz kalıyor.

Kiwicon Hacking Konferansı'nda konuşan Bilby, Google'da kurumsal altyapı koruma ekibinin müdürlerinden biri. Antivirüs çözümlerinin yetersiz kaldığı konusunda kesin konuşan Bilby, "Antivirüs uygulamaları basitçe ifade etmek gerekirse artık etkisizdir ve güvenlik dünyası iş gücünü fark yaratacak şeylere yoğunlaştırmalıdır" dedi. Sözlerine "Antivirüs programları bazı faydalı şeyler yapabilir ama gerçekte kömür madenindeki bir kanarya gibidir" şeklinde bir benzetmeyle devam eden mühendis, güvenlik uzmanlarının daha önemli konulara odaklanmaları gerektiğini vurguladı.

Google mühendisleri, güvenlik uzmanlarının bilgisayar korsanları ile mücadelede daha önemli konulara yönelmesini istiyor. Örneğin korsanlar bir web sitesinin veritabanına eriştiklerinde, kullanıcı verilerini korumanın ve fark yaratacak saldırı tespit sistemleri yaratmanın önemli olduğunu düşünüyorlar. "Tabii ki saldırı tespit sistemleri gibi şeylere zaman harcamamız gerekecek, çünkü endüstrinin ilerleyen dönemdeki planı bu yönde" diyen Bilby, yeni mezun güvenlik mühendislerinin bu konularda uzmanlaşmalarını önerdi.

Google Play Gazetelik Tamamen Yenilendi

Google PhotoScan Baskılı Fotoğraflarınızı Yüksek Kaliteli Hale Getiriyor

YORUMLAR