Google, Müzik Servisi Songza'yı Sonlandırıyor!

Google, Müzik Servisi Songza'yı Sonlandırıyor!

Google'ın geçtiğimiz sene Songza müzik servisini satın aldığını sizlere Google Online Müzik Servisi Songza'yı Satın Aldı haberimizle birlikte duyurmuştuk. Ancak o zamanlar Google'ın servisi nasıl şekillendireceğine dair çok fazla bilgi mevcut değildi ve hatta kaç paraya satın almanın gerçekleştiğini bile bilmiyorduk. Anlaşılan o ki bu teknolojiyi kendi Google Play Music servisini kalkındırmak için edinmiş olan Google, son darbeyi de Songza'yı kapatarak vurmak istiyor.

Google'ın Songza müşterilerine gönderdiği bir bildirim, 31 Ocak 2016 tarihi itibariyle servisin ve mobil uygulamalarının tamamen sonlandırılacağını, kullanıcıların Google Play Music servisine aktarılacağını belirtiyor. Böylelikle uzun süredir Songza'nın altyapısını kendi müzik servisinin altına entegre etmekte olan Google, bu entegrasyona kullanıcıları da katarak güçlü bir dinleyici altyapısını devreye sokmuş olacak.

Tabii ki bu aktarım sürecinde kullanıcıların da dikkat etmeleri gereken şeyler var. Zira doğru bir şekilde hesaplarını Google Play'e aktarmayanlar, sahip olduıkları müzik listelerini kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabilirler. Songza kullanıyorsanız tüm geçiş işlemlerini doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor. Google size bu konuda gerekli işlemleri bildirimlerle aktaracaktır.

Bu birleşmenin Google Play Müzik bölümünü ayağa kaldırıp kaldırmayacağını ise zaman gösterecek denilebilir. Zira pazarda şu anda Spotify, Apple Music, Deezer, Pandora gibi çok sayıda rakip mevcut. Google'ın bunların arasından sıyrılabilmek için Songza kullanıcılarından çok daha fazlasına ihtiyacı olacaktır. Songza'nın yaratıcılarının hala Google Play Music bünyesinde çalıştıklarını da belirtelim.

YORUMLAR