Google 10 Kasım'da Neden Doodle Yapmadığını Açıkladı

Google 10 Kasım'da Neden Doodle Yapmadığını Açıkladı

Google, bazı özel günler için hazırladığı ve doodle adını verdiği farklı ve eğlenceli logoları anasayfasına taşıyor. Bu doodlelar kimi zaman resim olarak karşımıza çıkarken kimi zamanda bir oyun olarak çıkabiliyor. Ancak geçtiğimiz hafta öyle bir şey oldu ki bu doodle yerine Google, anasayfasına sadece bir kırmızı karanfil yerleştirdi. O gün ise 10 Kasım yani Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümüydü.

Atatürk’ün ölüm yıldönümü bu şekilde hatırlaması üzerine kullanıcılar tarafından büyük tepki alan Google, basın mensuplarına neden doodle değil de sadece bir karanfil olduğunu açıkladı. Doodle Yetkili Başkanı Ryan Germick yaptığı açıklamada, yapılan doodleların amacının çeşitli etkinlikleri ve eğlenceli günleri kutlamak, bunu yaparken de Google sayfasına gelen ziyaretçileri eğlendirmek olduğunu söyledi. Bunun için ölüm yıldönümlerini değil doğum günlerini doodle yaptıklarını ve bu yüzden Atatürk için herhangi bir doodle çalışması yapmadıklarını söyleyip, o günün resmiyetini ve ciddiyetini bozmamak istediklerini ekledi. Ama ile söze devam eden Germick; “Bu günüde boş geçemezdik o yüzden Türkiye ve Atatürk’e gösterdiğimiz saygı neticesinde sayfamıza karanfil eklemeyi doğru bulduk. Bunu şimdiye kadar kimse için yapmamıştık, sadece Atatürk için yaptık altının çizilmesini istiyoruz.” dedi. 

Son olarak Ryan Germick; "Doodle ekibi olarak her zaman yaratıcı, farklı ve eğlenceli doodlelar ortaya çıkarmaya çalışıyoruz, bizi takip etmenizi hatta varsa doodle fikirlerinizi bize yollamanızı ([email protected]) istiyoruz." mesajınıda bıraktı.

YORUMLAR